Tuzhurmatu'da çatışma devam ediyor: 8 ölü, 36 yaralı

Türkmen kasabası Tuzhurmatu'da Türkmen Haşdül Şabi ve Sadr birlikleri ile KYB'ye bağlı Peşmergeler arasında çıkan çatışma devam ediyor. Kasabayı tamamen kontrolüne almak isteyen peşmergeler halkı tehdit etmeye başladı. Olaylarda bölücü terör örgütü PKK'nın da yer aldığı ileri sürülüyor. Yaşanan olaylarda resmi olmayan rakamlara göre 8 kişi öldü 36 kişi yaralandı.

Kurultay

Tuzhurmatu'da çatışma devam ediyor: 8 ölü, 36 yaralı

Irak'ta Türkmen kasabasında başlayan olayların ardından peşmergeye ait iki tankın patlatılmasıyla çatışmalar alevlendi.

 Tuzhurmatu'da Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) 'nin bir binasında meydana gelen patlama nedeniyle Kürt silahlı gruplar, patlamadan Sadr güçlerini sorumlu tutarak eski Irak başbakanı Nuri Elmaliki'ye bağlı Sadr güçlerine ve bazı merkezlere saldırı düzenledi. 


Dün akşam saatlerinden beri devam eden çatışmalarda gayri resmi rakamlara göre 8 kişi öldü 36 kişi yaralandı. Ölenler arasında 2 yüksek rütbeli peşmerge subayı da yer alıyor. İki subayın öldürülmesinin ardından IKYB'ne bağlı peşmerge güçleri Türkmen bölgelerine tanklarla girmeye çalıştı ancak Haşdi Şabi'ye bağlı Türkmen gençleri tarafından engellendi. 


Türkmenler tarafından roketatarlı saldırıya maruz kalan peşmerge zırhlı aracı alev alev yandı. Irak Türkmen Cephesi Selahattin il başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu "Çatışma sırasında IKYB binasında yerleşen silahlı peşmergeler ITC binasına doğru ateş açtı, açılan ateşe korumalarımız gereken cevabı verdi dedi".


İlçede korku ve gerginlik hakim. Tuzhurmatu'da daha önce de Kürt gruplarla Şii güçler arasında çatışmalar yaşanmış iki taraftan da can kaybı olmuştu.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar