Türksoy ekibinden Avrupa'da sahne turu

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Gençlik Korosu, Sırbistan'ın Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesindeki Novi Pazar şehrinde konser verdi.

Kurultay

Sırbistan'da TÜRKSOY konseri

Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliği ile Yunus Emre Enstitüsü himayesinde Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Gençlik Korosu,  Novi Pazar Kültür Merkezi'nde düzenlenen konserde, TÜRKSOY'un üyesi olan Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan'dan türküler seslendirdi.


''NOVİ PAZAR'DA TESADÜFEN BULUNMUYORUZ''
TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, basına yansıyan açıklamalarında, Novi Pazar'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek,konserin Novi Pazar'da gerçekleştirilmesinin tesadüf olmadğını belirtti. Novi Pazar Dans Topluluğunun da TÜRKSOY'un iki büyük etkinliğine katıldığını kaydetti.


Novi Pazar Kültür Merkezi Müdürü Husein Memic de TÜRKSOY konserinin bu şehir için çok değerli olduğunu vurgulayarak "Böyle konserlerin Novi Pazar'da da düzenleniyor olması bizim için gurur verici." dedi.

TÜRKSOY EKİBİNİN AVRUPA SAHNE TURU
Bu yıl Avrupa'nın Kültür Başkenti olarak seçilen Filibe'deki konserin ardından Sırbistan'a gelen TÜRKSOY ekibi, 1 Ağustos'a kadar sırasıyla Budva, Cetinje, Dubrovnik, Trogir ve Lizbon şehirlerinde sahne alacak.


TÜRKSOY GENÇLİK KOROSU
Türk dünyasının önde gelen konservatuvarlarından yetenekli genç ses sanatçılarının bir araya getirilmesiyle 2015'te kurulan ve aynı yıl Almanya'da düzenlenen Dünya Koro Olimpiyatlarında 3 farklı dalda ödül kazanan TÜRKSOY Gençlik Korosu'na bu yıl Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkiye ve Tataristan'dan 35 genç sanatçı katılıyor.


KORO ŞEF KADROSU
Koroda şef olarak Kazakistan'dan, Kazakistan Filarmoni Koro Şefi Gulmira Kuttybadamova, Türkiye'den ise Azerbaycan Halk Sanatçısı, TRT Ankara Radyosu Çok Sesli Korosu Şefi Elnara Kerimova yer alıyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar