Türkmenşanı Başkanı Ümit Köprülü: Irak'ta Mezhepçiliğin tek garantisi Türkmenlerdir

Türkmenşanı Medya ve Araştırma Başkanı Ümid Köprülü, Irak'ta artan mezhepçilik ve ayrılıkçı Kürtçü fikirlere karşı, toprak bütünlüğünün garantisinin Türkmenler olacağını savundu.

Kurultay

Köprülü: Irak'ta mezhepçiliğin tek garantisi Türkmenlerdir

Ümid Köprülü şu ifadeleri kullandı:

güçler, hedeflerini gerçekleştirmek için her yolu denemektedirler.

Dün 20 Haziran 2015 günü o bölücü güçlerinin bir yetkilisi, Türkmen yoğunluklu Tuzhurmatu ilçesindeki sünni Araplar'ın, kendilerini Haşdu Şabi ordusuna işaret ederek, Şii milislerden korumak için Kürt peşmergelerinden yardım istediklerini iddia etti.

Bugün ise, Şii kardeşlerimize ait İslam Dava Partisi'nin Tuzhurmatu İlçe Sorumlusu ve Haşdu Şabi ordusunda da görevli olan Sayın Rıza Kevser, “Sünni kardeşlerimize uzanan elleri keseriz” sözü ile bölücü güç yetkilisi iddiasına, yanıtını geçiktirmedi.

Bölücü güçlerin yalan dolan dolu iftiralarına, Rıza Kevser gibi yurt sever yetkililerin cesaret verici yanıtları yaralara merhem gibi gelmektedir.   

Tabii Irak'ı genel olarak bölmeye ve Türkmenler arasında bir mezhepçilik yaratmaya çalışan dış güçlere bağlı ajan ve hainlerin bu gibi iğrenç kirli oyunlarını bozmak için siyasilerimiz başta olmak üzere, tüm halkımızın uyanık olması lazım. 

Sünnüsü ve Şiisi ile mezhepçiliği önemsemeyen Türkmenler kendilerini büyük bir beladan korumaktadırlar. Dileriz böyle bir bela tüm Irak'ımızdan uzak duracaktır.

Büyük Ortadoğu Projesi içinde ne Irak'a, ne Suriye'ye, ne İran'a ve ne de Türkiye'ye yer vardır.

Yeni proje gereceği ABD ve İsrail'e uşaklık yapanların kuracakları yeni kukla devletlere yer olacaktır.

Bu yeni kukla devletlerin sayesinde emperyalist güçler bölgenin tüm yer varlık ve zengilliklerini daha da kolay sömüreceklerdir.

Projenin Suriye kısmı tamamlanmak üzere. Suriye'de Kürt Devleti kurulursa, Irak'taki Kürtler de devletlerini ilan ederler. Ondan sonra Türkiye ve İran Kürtleri ayaklanacak.

Ancak projenin gerçekleşmesi için bölgede yaşayan diğer milletleri de hazırlamak gerek.

Araplar için en iyi çözüm olan mezhepçililikle bölmektir.

Türkmenlere gelince kolay kolay köleliği kabul etmemelerinden ve mezhepçilige fırsat tanımadıklarından dolayı yerlerinden topraklarından arındırlmalıdırlar.

Suriye'de “Tel Abyad” Türkmenlerin ayakta duran tek kaleleridir, düşerse tüm bölgeleri Kürtler'in eline geçmiş olacaktır.

Irak'ta ise Telafer ve Musul'un dışında tüm Türkmeneli'nin kontrolü Kürt peşmergelerinden sorumludur. Kesin Musul ve Telafer de IŞİD'ten geri alınırsa onların da kontrolü Kürt peşmergelerinin eline geçecektir.

Türkmerler'in siyasi görüş ayrılıkları, sebepsiz yere anlaşmazsızlıkları ve bir türlü birlik beraberliklerini sağlamamaları Kürtler'in ekmeğine bal sürmektedir.

Son dönemdeki Türkiye'nin Irak ve Suriye Türkmenlerini gözardı bırakması ve AKP iktidarının Türkmenlere uyguladığı sinsi poltika ve kötü muamele de Türkmenler'in yerlerinde gözü olanların oyunlarına hizmet etmektedir.

Türkmenler tüm bu iç sorun, problem ve anlaşmasızlıkları ve tüm bu dış poltika ve dış güçlerin oyunları karşısında birlik beraberliğe odaklanmalıdırlar. Birlik ve beraberliğimizden daha güçlü olacağrz. Gücümüzle de hiç bir güç bizi yenmeyecektir.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar