Türkmen güçleri ve diğer muhalif birlikler Türkmen Dağı'nda ilerledi, Esat rejimi geri çekildi

Suriye'de Türkmen Dağı'nda iki hafta önce havadan Rus savaş uçakları destekle Esat rejiminin saldırılarına karşı geri çekilmek zorunda kalan Türkmen birlikler, kaybettikleri bölgeleri adım adım geri alıyor.

Kurultay

Türkmen Dağı'nda kaybedilen bölgeler geri alınıyor

Türkmen Birlikler, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin sınırının karşı tarafında yer alan Türkmen Dağı'nda stratejik öneme sahip tarihi Şelef Kalesi'ni ve Nahşabba ile Raşa kasabalarında bazı mevzileri rejimin elinden geri aldıklarını açıkladı.

Rejimin ve yanında savaşan İran ve Afgan milislere karşı başlatılan saldırıda, Türkmenlerin Birinci ve İkinci Sahil Tümenleri, Ahrar-uş Şam, Faylak-uş Şam, Ansar-uş Şam, Fetih Ordusu, Nusra Cephesi ve Nasır Ordusu gibi muhalif gruplar yer aldı.

Muhalifler, Türkmen Dağı'na komşu olan Kürt Dağı'nda da ilerleme sağladı ve rejimin elinden bazı köyleri geri aldı. Bunlar: Mazgele, Hakura, Tel Haddade ve Arzul Vata. 

Çatışmaların devam etmekte olduğuna işaret eden aktivistler, her iki tarafın saflarında ölüler olduğunu belirtti.

Rusya ve Suriye savaş uçakları, muhaliflerin ilerleyişini engellemek için hava saldırılarına ağırlık verdi.

Rejim, iki hafta önce Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Türkmen Dağı'nın büyük bölümünü ele geçirmişti. Türkiye sınırının sıfır noktasında yer alan sadece iki köy ve bazı mevziler Türkmenlerin elinde kalmıştı. Ancak daha sonra Türkmenler karşı saldırı başlatmış ve ani baskınlar ellerinden çıkan 3 köyü geri almıştı.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar