Türkmenler, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'e tepkili

Irak'ta Türkmenlerin sorunlarıyla ilgili yardım söz konusu olduğunda akıllara ilk önce Türkiye ve Ankara geliyor. Ancak Türkmenler, Türkiye ile olduğu gibi kendileriyle aynı kökten, hatta soy olarak daha yakın olan Azerbaycan'dan hiç bir yardım görmüyor. Özdemir Hürmüzlü, Kerkük'ten bildiriyor: Türkmenler tepkili!

Kurultay

Türkmenler'den Aliyev'e tepki: Ay gardaş hardasan?

IŞİD terörü belası musallat olalı 8 ay oldu. Türkmeneli'nde göç, kaçırma ve öldürülme eylemleri tüm dünyanın gözü önünde hiç hız kesmeden devam ediyor, doğal olarak doğulacak insan yanındakilerden yardım ister.

Yanımızdakilerden bahsederken aklımıza Bağdat'taki merkezi hükumet gelir, onlarında daha önceden bizim yardımımıza gayret etmedikleri için bu kritk günlerde asla yardım edemezler.

Eee... ne yapacaksın tabii doğal olarak yüzünü kan bağı olan insanlara yüz çevireceksin, kiminle kan bağımız var? Koskoca Türk dünyası, 300 milyonu aşkın Türkler var.

Ama Türk dünyası her zaman Türkiye Cumhuriyeti'ni örnek alır, yardımını ister, doğal olarak Türkmenler ilk Türkiye'nin yardımı ister. Ama yıllardan beri Türk dış politikasında büyük sorun var, özellikle Türkmenlere karşı özel bir politikası olmamıştır.

Bu nedenle Türkiye insani yardım dışında Türkmenlere yardım edememiştir, Başkaları ülkede askeriyle, istihbaratçılarıyla kol kola gezerken Türkiye, Irak denkleminden uzak kalmıştır.

Belki de Türkiye'nin milli çıkarı konusunda doğru olmuştur ama siz söyleyin Türkmenler kimden yardım isteyecek?

Dün Bağdat'ta temaslarda bulunan Türkiye milli savunma bakanını Türkmenleri terör ve şiddet eylermlerinde en büyük zararı demesi sözün bittiği yere geldiği anlamını veriyor!

Azerbaycan hakimiyetine sitem!..

Azerbaycan Türkleri'nin ve Irak Türklerinin arsında özellikle kültürel yönünden beznzerlik var, o yüzden bir Irak Türk'ü Azerbaycanlı ziyaret ettiği zaman dil konusunda zorluk çekemez, Kerkük'te nasıl gariplik anımsanıyorsa Bakü'de de anımsamaz.

Ama ne yazık Azerbaycan hakimiyeti Türkmenleri 8 aydan beri maruz kaldığı silinme operasyonuna karşı hala sessizliğini koruyor, bu da çok üzücü.

Aliyev hakimiyeti bazında bu sessizlik Türkmenleri derinde üzdü ve bu sessizliğin devam etmesi üzüntüyü artırıyor.

Türk dünyası dediğimiz  Türklerin varlığı korumak için kültürel anlamından en anlamlı bir milli projedir. Bu proje uygulama bakımından üzülerek söylüyoruz hiç bir zaman hayata geçmemiştir, yapılan tüm toplantılarda alınan kararlar sadece kağıtlarda kalmıştır.

Irak Türkleri olarak bizim Türk dünyası sevdamız asla bitmeyecek, çünkü biliyoruz ki, Türk Cumhuriyetleri hakları hala baskı altında. Çokta iyi biliyoruz bu hakların gönlü ve fikri hep yanımızdan ama fazla bir şey yapamadıkları için çok üzgünler.

Özdemir HÜRMÜZLÜ / KERKÜK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar