Türkmenistan'da genç judocu, Cumhurbaşkanının akrabasına yenilmediği için öldürüldü!

Türkmenistan’da 14 yaşındaki judo sporcusu Süleyman Tursunbayev, ülke çapında düzenlenen turnuvada finale yükseldi. Genç sporcunun, finaldeki rakibi Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov’un akrabası olduğu için yenilmesi için baskı yapıldı. Yenilgiyi kabul etmeyen Tursunbayev, maçı kazandıktan sonra dövülerek öldürüldü.

Kurultay

Türkmenistan'da genç judocu, Cumhurbaşkanının akrabasına yenilmediği için öldürüldü!

Geniş çaplı baskı, insan hakları ihlalleri ve özgür basın eksikliği ile bilinen Türkmenistan'da genç sporcu akıl almaz bir sebepten dolayı öldürüldü. 14 yaşındaki judocu Süleyman Tursunbayev'in, turnuva final maçında Cumhurbaşkanının akrabasına yenilmeyi reddettiği için öldürüldüğü ortaya çıktı.

TURSUNBAYEV AİLESİ: KAÇIRILDI VE DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

Özgür Avrupa Radyosunun (Radio Free Europe/Radio Liberty) 16 Şubat'taki haberine göre, Süleyman Tursunbayev'in ebeveynlerinin Pazar günü yaptıkları açıklamada çocuklarının turnuvayı kazandıktan kısa bir süre sonra Baherden kasabasından kaçırıldığını ve birkaç gün sonra bir hastanede öldüğünü kaydetti. Ailesi, genç judocuyu baygın halde bulunduğunu aktardı.

CUMHURBAŞKANININ AKRABASINA YENİLME TEKLİFİNİ REDDETTİ

Türkmenistan'da çevrimiçi muhalif gazete Turkmen News, Tursunbayev'in turnuva organizatörlerinin yerel bir askeri okuldan bir rakibe karşı maçını kaybetme emrini aldığını ve reddettiğini bildirdi. Turnuvadan sonra Tursunbayev'in antrenörünün de dövüldüğü öğrenildi.

ÇOCUK SPORCUNUN ÖLÜMÜ İÇİN PROTESTO

Yurtdışındaki muhalefet grupları, cinayetle ilgili protestolar planlarken, Tursunbayev'in ebeveynleri ülke başkanını soruşturmaya çağırdığı öğrenildi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar