Türkmenistan'da her yıl 22-27 Haziran tarihleri arasında geleneksel olarak kutlanan Kültür Haftası Etkinlikleri gerçekleştirildi

Türkmenistan'da her yıl 22-27 Haziran tarihleri arasında kutlanan "Kültür ve Mahtumkulu Firaki Şiir Haftası" münasebetiyle birçok etkinlik düzenlendi.

Kurultay

Türkmenistan'da Kültür Haftası Etkinlikleri

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, kültür haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Devlet Başkanı mesajında, Türkmen milletinin binlerce yıllık bir tarihe ve zengin ulusal mirasa sahip olduğunu ve  temel hedeflerinin, Türkmen millî kültürünü tam anlamıyla araştırmak ve tanıtmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Hafta boyunca, bu yıl 295. yaşı anılan  büyük Türkmen şairi ve düşününürü Mahtumkulu Firaki'nin eserleri, düşünceleri ve hayatını anlatan tiyatro gösterileri düzenlendi.

Aynı zamanda,  ulusal Türkmen sanat, edebiyat,  müzik ve folkor mirasının sergilendiği müzeler  ziyaret edildi ve sinema filmleri izlendi.

Tanınmış tiyatro, folklor sanatçıları, müze ve kütüphane uzmanları, yazar, şair, gazeteci ve medya mensuplarının  katıldığı çeşitli toplantılar ve forumlara, halkın her kesiminden vatandaş, büyük bir ilgi gösterdi.

Mahtumkulu Firaki

Mahtumkulu Firaki, 1733 yılında şu anda İran'ın kuzeyinde bulunan Gülistan eyaletinde doğmuş Türkmen şair ve düşünürdür.Bugünkü Türkmenistan Devleti'nin sahip olduğu nadir tarihi şahsiyetlerdendir.Şiirlerin, yazıların herkes tarafından Farsça yazıldığı dönemde Türkmence şiir yazmaya başlaması sebebiyle ayrıca önemlidir. Türkmen şiirinin kurucusu olarak görülür.

Türksoy tarafından 2014 yılında doğumunun 290. yıl dönümünde ünlü Türkmen düşünür ve şair Mahtumkulu Firaki yılı kabul edilmiştir.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar