Türkmen şehri Telfafer'de Askeri Havaalanı Irak Merkezi ordusun tarafından geri alındı iddiası

Haziran ayından bu yana terörist IŞİD militanlarının işgali altında olan Musul ve Türkmen kenti Telafer'in geri alınması için Irak Merkezi Hükûmet'inden hamle geldi.

Kurultay

Telafer'de hareketlilik!.. Askeri havaalanı geri mi alındı?

Türkmen kenti Telafer ve Türkmenlerin yoğun yaşadığı Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un ele geçirilmesinden bu yana bu iki kentin IŞİD'in elinden alınması için ciddi bir hamle gelmemişti. Ancak gecen hafta bu iki kentin geri alınması için yapılan hazırlıklara ilişkin, Irak Merkezi Hükûmeti'nden ciddi açıklamalar geliyordu. Bu açıklamaların Türkmenler, Araplar Kürtler ve Yezidiler heyecanlı bekleyiş başladı.

Dün akşamdan (Cumartesi) beri internet siteleri ve sosyal medyada Telafer askeri Havaalanı'na Irak ordusuna bağlı özel birliklerin havadan indirildiği haberi ile çalkalanıyor. Ancak bununla bağlı Telafer içinden bazı sosyal medya kullanıcıları da bu haberin asparagas olduğu ve kentte her hangi bir çatışmanın olmadığını ifade ediyor.

Arapça yayın yapan bir internet sitesi ise yayınladığı haberde özel birliklerin Türkmen kenti Telafer'de Askeri Havaalanı'nın IŞİD militanlarından geri alındığını ve çatışmalar sürdüğünü ileri sürdü.

Öte yandan ele geçirilmesinden bu yana ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarının Musul ve Telafer dolaylarını yoğun bombardımana tuttuğu da bölgeden bildirilmeye devam ediyor

Özdemir HÜRMÜZLÜ/KERKÜK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar