Türkmen lider Erşat Salihi: Can Azerbaycan neredesin?

Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi, Kerkük'te yaşanan son gelişmelerin ardından yaptığı açıklamada bu sefer Azerbaycan'daki İlham Aliyev yönetimine de seslendi: "Benim dedemin mezarı 1918'te senin sanındadır"

Kurultay

"Can Azerbaycan neredesin?"

Kerkük'te sahipsiz kalan Türkmenler, her geçen gün terör tehdidini daha da yakından hissediyor. Türkiye'den yeteri desteği görmeyen Türkmenler, Azerbaycan'dan ise hiç destek bulamadı. Irak Türkmen Cephesi başkanı Erşat Salihi, son açıklamasında buna değindi.

Azerbaycan Türklerinin halk nezdinde desteğini her zaman hissettiklerini belirten Salihi, ancak devleti yönetenlerden aynı ilginin olmadığına dikkat çekti.

Erşat Salihi'nin açıklamaları şöyle:

"Oyun içinde oyuna maruz kalan Türkmen bölgelerinin planını herkes biliyor ama çözüm için her kes sessiz ve "Bende de imkaniyet bu kader" der gibiler. Kerkük'te oyun içinde oyun. PKK, YPG, PYD ve IŞİD; bunların Kerkük'te bulunması size bir şey ifade etmiyor mu?

Can Azerbaycan, nerdesin nerde? Benim dedemin mezarı, 1918'ten beri senin yanındadır. Türk coğrafyası birdir. 

Gençler, toprağını korumak, namusunu korumaktan farkı yok. Evinizdeki eşyaları satın ama  silah alın. Silahsız millet kadere mahkum olur, direnin."

Salihi verdiği son röportajda, "Türkiye de bizi bırakıp. Azerbaycan ise, özelilike, bıraktı, sahip çıkmadı. Defalarca Azerbaycan hükumetine seslendim ki, burada senin halkın var. Bakü'deki Türk, Kerkük'teki Türk gibi konuşuyor, hiçbir farkımız yok. Ama şimdiye kadar başımıza gelenlerle ilgili sayın İlham Aliyev'den kınama mesajı da görmedik. Irak Türkmenlerinin başkanı olarak, beni bir kere olsun o taraflara davet etmedi. Tüm Azerbaycan halkımıza selamlar gönderiyorum." diyerek Azerbaycan halkı ile yönetimini ayrı tuttuğunu vurgulamıştı.

Unutanlar için hatırlatalım!

Burası Azerbaycan Türklerinin kurtuluşu için dövüşen Kafkas İslam Ordusu'nda şehit düşen Türk askerlerinin yattığı yerdir. Bakü Türk Şehitliği.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar