“Türkmen Çalıştayı” İstanbul'da Gerçekleşti

Türkmeneli Araştırma ve Düşünce Merkezi tarafından İstanbul'da “Türkmen Çalıştayı” Türkmen Siyasetçileri ve Türkmen Aydınlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Kurultay

“Türkmen Çalıştayı” İstanbul'da Gerçekleşti

Türkmeneli Araştırma ve Düşünce Merkezi Genel Başkanı Dr. Cüneyt Mengü liderliğinde gerçekleşen “Türkmen Çalıştayı” Türkmen siyasetçileri ve Türkmen Aydınları tarafından yoğun ilgi gördüğü ve birlik beraberlik havasının oluştuğu dikatlerden kaçmadı.

Türkmen Çalıştayı'nda, Irak İnsan Hakları Bakanı Mehmet Mehdi Beyatlı, (Mohammad Mahdi Al Baytati) Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşad Salihi, Irak Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Milliyetçi Türkmen Hak Partisi Genel Başkanı Dr. Turan Müftü, Irak Türkmen Cephesi Genel Başkan Yardımcısı ve Kerkük Milletvekili Hasan Turan, Bağımsız Türkmen Milletvekili Niyazi Mimaroğlu, Kanun Devleti Telafer Milletvekili Nahla al Hababi, (Türkmen Kökenli Nehle el Hebabi) Irak Türkmen Cephesi Eski Kerkük Milletvekili Jale Neftçı, Irak, Türkiye, Kanada ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden Gazetesi, STK yöneticileri çalıştay da hazır bulundu.

İnsan Hakları Bakanı El Beytalı Avrupa Türkmen Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

Dr. Cüneyt Mengü idaresi ile sekzen ile yüz Türkmen Şahsiyeti bir araya geldiğini söyleyen Bakan Beyatlı sözlerini şöyle sürdürdü, “iki gün süren Türkmen Çalıştayı'nda yapılan seçimler sonucu Türkmen siyasetçisi ve aydını'dan oluşan toplam onbir kişi seçildi. Bu onbir kişi'den oluşan bağımsız komusyonun amacı Türkmenlerin bu sıkıntılı dönemde, Türkiye, Iran, Küzey Irak Kürt bölgesi ile bir araya gelerek çözüm yolları aramak olacak” dedi 

Ayriyetten Irak Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Kemal Beyatlı katılımcılar arasında.Genel Başkan Kemal Beyatlı Avrupa Türkmen Gazetesi'nin sonularını yanıtladı.


Irak Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yardımcısı Kemal Beyatlı: “ Nerde Bir Türkmen varsa orda sıkıntı, mağduriyet var,” dedi.

Kemal Beyatlı ayrıca, “Türkmenlerle ilgili her konu Türkmeneli'nde çözülür ve bu gibi Türkmen Çalıştayları milletimiz için büyük moral olduğu” dedi.

Avrupa Türkmen Gazetesi'nin sorusu üzere, Kemal Beyatlı “Irak'ın dışında faaliyet gösteren Türkmen Sivil Kuruluşların çalışmaları ele alındı. Milletimizin kültürel, siyasal, ekonomik, arazı, coğrafi ve sağlık mağduriyetleri var. Bu toplantılarda dile getirilen mağduriyetlerin giderilmesi için çok iyi bir ortamdır. Bütün fikirlerin ortaya çıkarılması ve ortak noktalarda birleşmesi, sıkıntıları üzerinde kafa yorulması ve çözüm yollarını aramak iyi sonuçlar doğurur.”

 

Kaynak: Avrupa Türkmen Gazetesi

Fotoğraf- Teymur Beyatlı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar