Türklüğün mümtaz şahsiyeti Ebulfez Elçibey'in vefatının 19. yıldönümü!

Türk Dünyası'nın abide şahsiyetlerinden, büyük Türk milliyetçisi, Türk Birliği idealinin yılmaz savunucusu, Azerbaycan'ın ikinci Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, vefatının 19. yılında Türk yurtlarında şükran ve özlemle anılıyor.

Kurultay

Atatürk'ün askeri Elçibey unutulmadı!

Azerbaycan'ın bağımsızlığını, Tük milletinin tek bayrak altında toplanmasını savunan Azerbaycan'ın ikinci Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, kanser nedeniyle tedavi gördüğü Türkiye'de 2000 yılında hayatını kaybetti.
Elçibey, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Azerbaycan'daki bağımsızlık mücadelesinin öncüleri arasında yer alırken 7 Haziran 1992'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı seçilmişti. 

ELÇİBEY'İN, AZERBAYCAN'A KATTIKLARI

Rus ordusunun Azerbaycan'dan çıkartılması, milli para basılması, üniversiteye giriş sınavlarında test yönteminin uygulanması, Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçilmesi Elçibey dönemindeki önemli gelişmeler arasında yer aldı. 

TÜRK BEY'İ, ELÇİBEY UNUTULMUYOR!

Türk Dünyası'nın bilge şahsiyetlerinden Azerbaycan ikinci Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, vefatının 19. yılında  Azerbaycan'da ve Türkiye'de rahmet ve özlemle yad edilmekte.Azerbaycan'ın bağımsızlığını, Tük milletinin tek bayrak altında toplanmasını savunan Azerbaycan'ın ikinci Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, prostat kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Türkiye'de 2000 yılında yaşamını yitirdi.

MİLLİYETÇİLİK SUÇUNDAN HAPİS YATTI

Elçibey, 1957-1962 yılları arasında Azerbaycan Devlet Üniversitesi Doğu Dilleri Enstitüsü, Arapça bölümünde eğitimini tamamladı.Öğrencilik yıllarında Azerbaycan tarihini ve Azerbaycan devrim tarihini öğreten dernekler kurdu. 1963-1964 yılları arasında Mısır'da tercümanlık yaptı. 1970'lerde ise ülkesinin bağımsızlığı için çalışmaya başladı. Bu yüzden 1975'te ''milliyetçilik suçu''ndan bir buçuk yıl hapis yattı.

AZERBAYCAN HALK CEPHESİNİ KURDU

Azerbaycan'ın bağımsızlık mücadelesinin içinde yer alan Elçibey, 1977'den itibaren, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi'nde el yazmaları enstitüsünde görev yürüttü. 1989'da Azerbaycan Halk Cephesi'ni kurdu ve başkan seçildi. 

AZERBAYCAN'IN 2. CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ

Elçibey, 1991'de SSCB'nin dağılması ile bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'ın 7 Haziran 1992'de ikinci cumhurbaşkanı seçildi. 

CUMHURBAŞKANLIĞI YETKİLERİ ELİNDEN ALINDI

Elçibey'in görevden aldığı Suret Hüseynov, Azerbaycan'ın 2. büyük şehri Gence'de Haziran 1993'te ayaklanma başlattı. İsyan nedeniyle köyüne giden cumhurbaşkanı, 2 hafta sonra geri dönmeye çalışmasına rağmen şahsi koruması tarafından uçağı kurşunlandı ve Nahçıvan'dan çıkış yolu kapatıldı. Ardından 4 yıl Keleki'nin abluka altında olması nedeniyle oradan ayrılamamış ve 4 yıl 4 aydan sonra Bakü'ye gelebilmiştir. Bu olaylar sonucu cumhurbaşkanlığı yetkileri Haydar Aliyev'e devredildi. Ağustos 1993'te referandum ile Elçibey'in görevi resmen geri alındı ve Ekim ayındaki seçimlerde Haydar Aliyev %99 oyla cumhurbaşkanı seçildi.

AZERBAYCAN İLE TÜRKİYE'NİN ''BİR'' OLMASINI İSTİYORDU

Azerbaycan ile Türkiye'nin birleşmesini savunan ve kendi deyimiyle "Atatürk'ün esgeri" olaran Elçibey, işgal altındaki Türk topraklarını birleştirme ülküsüne hayatını adamış bir önder ve liderdi. Elçibey vefatından önceki son röportajında da, "Türkiye ile Azerbaycan birleşmelidir" dedi.Türklük üzerine yaptığı çalışmalar ile Türk dünyası üzerinde oldukça saygı gören Elçibey, Türkiye'ye sık sık ziyarette bulundu. 

Elçibey, 22 Ağustos 2000'de tedavi gördüğü Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesi'nde hayatını kaybetti. 
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar