"Türkiye'nin hedef alınması halinde, Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğiz"

Türkiye, “Libya’daki temsilciliklerimiz ile çıkarlarımızın hedef alınması halinde, Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimizi tekrar vurguluyoruz.” dedi.-

Kurultay

"Türkiye'nin hedef alınması halinde, Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğiz"

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in Trablus şehir merkezine yönelik yaptığı saldırılarına ilişkin olarak yazılı bir açıklama ile sert tepki gösterdi.

Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığının, Hafter saldırılarına yönelik yayımladığı yazılı açıklamada, "Libya'da savaş ağası Hafter'e bağlı gayrimeşru milis güçleri son günlerde başta Trablus'ta olmak üzere sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılarını herhangi bir ayrım gözetmeksizin artırmıştır. Hafter'e bağlı unsurlar, sadece 9 Mayıs günü, Trablus'un merkezindeki yerleşim birimlerine yoğun topçu ateşinin yanısıra 100'ün üzerinde roket fırlatmıştır." ifadeleri yer buldu.

Bakanlığın açıklamasında kaydedilen ifadeler şöyle:

"TÜRKİYE HEDEF ALINIRSA HAFTER'İ MEŞRU HEDEF TELAKKİ EDER"

Trablus Büyükelçiliğimiz dahil diplomatik misyonların, Mitiga Havalimanı'nın, kalkışa hazırlanan sivil uçakların ve diğer sivil altyapının hedef alındığı, sivillerin hayatını kaybettiği ve yaralandığı bu saldırılar savaş suçu teşkil etmektedir. Bu vesileyle, Libya'daki temsilciliklerimiz ile çıkarlarımızın hedef alınması halinde, Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimizi tekrar vurguluyoruz.

"BM'NİN BU VAHŞETE SESSİZLİĞİ KABUL EDİLEMEZ"

Birleşmiş Milletler'in bu vahşet karşısında daha fazla hareketsiz kalması kabul edilemez. Mübarek Ramazan ayında ve bu salgın döneminde çocuk, kadın, yaşlı demeden kendi halkını katleden darbeci Hafter'in durdurulması uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur.

Hafter'e askeri, mali ve siyasi destek veren ülkelerin, Libya halkının maruz kaldığı mezalimde ve ülkenin sürüklendiği kaos ve istikrarsızlıkta sorumluluklarının bulunduğu unutulmamalıdır.

Türkiye, dost ve kardeş Libya halkının korunması için Libya'nın meşru hükûmetini ve kurumlarını desteklemeye devam edecektir.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar