Türkiye'deki Ukraynalı çocuklar için Aziz Nikolas etkinliği düzenlendi

Türkiye’deki Ukraynalı çocuklar Ukrayna Kiev Büyükelçiliğinin düzenlediği Noel etkinliklerinde buluştu. Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle bu yılki etkinlik çevrimiçi düzenlendi.

Kurultay

Türkiye'deki Ukraynalı çocuklar için Aziz Nikolas etkinliği düzenlendi

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, Noel ve Yılbaşı kutlamaları çerçevesinde Türkiye'de yaşayan minik Ukraynalılar için Aziz Nikolas etkinliği düzenledi. Hıristiyan toplumlarda en önemli azizler arasında yer alan Aziz Nikolas, kendisine atfedilen mucizeler nedeniyle "mucize yaratan" lakabıyla da bilinirken, Noel Baba karakterine ilham kaynağı olduğu düşünülüyor.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ ÇERÇEVESİNDE ÇEVRİMİÇİ ETKİNLİK

Diasporada Ukrayna kültürünü yaşatmak, Türkiye'deki Ukraynalıların ülkeleri ile bağlarını güçlendirmek amacıyla Ukrayna Büyükelçiliği tarafından her yıl düzenlenen etkinlik, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını dolayısıyla bu sene sanal ortamda düzenlendi. Çevrimiçi etkinliğe minik Ukraynalıların ilgisi büyük oldu.

Bu sene 18 Aralık günü gerçekleşen etkinliğe modern çocuk edebiyatı yazarı, editör, derleyici, çevirmen, «A-BA-BA-GA-LA-MA-GA» yayınevi kurucusu İvan Malkovıç konuk oldu. Etkinliğe, Türkiye'de Ukraynalıların yoğun yaşadıkları bölgelerde faaliyet gösteren 16 Ukrayna derneğinin üyeleri ve Cumartesi okullarının öğrencileri aktif katılım sağladı.

Etkinlik, Ukrayna Büyükelçisi Andriy Sıbiga'nın eşi Tetyana Sybiha'nın inisiyatifiyle Ukrayna Derneği'nin desteğiyle Ankara'da düzenledi.

Tetyana Sıbiga, "Her sene yaptığımız gibi bu sene de mutlaka geniş güzel bir salonda bir araya gelip çocuklarla beraber şarkılar söyleyerek dans ederek Aziz Nikola'sı karşılamak ve ondan hediyeler almak isterdik. Fakat yeni gerçekler kendi ayarlamalarını yaptı ve bu nedenle kutlama sanal ortama taşındı." ifadelerini kullandı.

RESİMLER YAPTILAR, ŞİİRLER ŞARKILAR OKUDULAR

Kutlamaları sabırsızlıkla bekleyen çocuklar, Noel temalı resimler yaptılar, etkinlik için anadillerinde hazırladıkları şiirler ve şarkılar seslendirdiler. İvan Malkovıç'ın, Aziz Nikolas hakkında yazdığı ve Ukraynalı çocuklarının çok sevdiği şarkıyı söylediler. En aktif katılımcıların, Noel tatilinden sonra Ukrayna'dan Türkiye'ye gelecek olan hediye kitapları alacakları duyuruldu.

«A-BA-BA-GA-LA-MA-GA» yayınevi tarafından yayınlanan kitaplar Türkçe ile yanı sıra birçok dile çevriliyor. Daha önce 2018 yılında sanat ile ilgili çocuk kitabı olan "Lisa ve Uykular" Türkçe olarak yayımlanmıştı.

UKRAYNALI ÇOCUKLAR İÇİN HAYIR ETKİNLİKLERİ

Pandemi gerçeğine rağmen bu yıl Türkiye'de bulunan Ukrayna diasporasının hemen hemen her merkezinde (Ankara, İstanbul, Antalya, Alanya, Bodrum, İzmir, Marmaris, Adana, Konya, Samsun, Bursa vb.) Aziz Nikolas Günü vesilesiyle etkinlikler ve hayır kampanyaları düzenlendi. Hayır kampanyaları çerçevesinde Türkiye'de kanser tedavisi gören Ukraynalı çocuklara yardım toplanırken, desteğe ihtiyaç duyan ailelerin çocuklarına hediyeler verildi (çoğunlukla doğu Ukrayna'daki savaştan dolayı babasını veya annesini kaybeden aileler), Ukraynalı gönüllülerle birlikte bir dizi hayır projesi oluşturuldu, Suriyeli mültecilerin çocukları için kışlık giysiler teslim edildi.

Ayrıca Türkiye'deki Ukraynalı çocuklara Büyükelçiliğin hazırladığı hediyeler dağıtıldı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar