Türkiye ile kardeş ülkeler Azerbaycan, Pakistan, Libya, Bangladeş ve Gambiya'nın KKTC'yi tanımaya hazır olduğu belirtildi

Rum basınından edinilen bilgilere göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kardeş beş ülke tarafından tanınması gündeme geldi. Azerbaycan, Pakistan, Libya, Bangladeş ve Gambiya tarafından tanınma yolunun açıldığına dair haberler Rum gazetelerinde manşet oldu.

Kurultay

Beş ülke KKTC'yi tanımaya hazırlanıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Azerbaycan, Pakistan, Libya, Bangladeş ve Gambiya tarafından tanınması haberi dün, Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in partisi DİSİ'nin yayın organı Alithia gazetesinin manşetinde yer aldı. Haberde Yunanistan'ın ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) konuya dair endişeleri dile getirildi.


Rum yönetiminin Azerbaycan'a baskı uyguladığı iddiası


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lefkoşa'daki KKTC'nin 37. kuruluş yıl dönümü töreninde "Azerbaycanlı kardeşlerime KKTC'den de selam gönderiyoruz. Ve inşallah en yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Azerbaycan'a bir ziyaret suretiyle bu adımı çok daha farklı bir duruma getirecektir.'' ifadelerini kullanmıştı. Kısa bir süre sonra Azerbaycan'ın daveti üzerine KKTC Cumhurbaşkanı Bakü'ye bir ziyaret gerçekleştirmişti. 


Bu gelişmeler neticesinde, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis'in KKTC'nin tanınması konusunda endişeli olduğu yönündeki açıklamasına yer verilen haberde, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Azerbaycan'a yapacağı ziyaret çerçevesinde KKTC'nin Azerbaycan tarafından tanınmasının gündeme geleceği belirtildi.


Habere göre Rum yönetimi, Azerbaycan'ın KKTC'yi tanıma ihtimalinin dile getirilmesinden sonra Bakü ile diplomatik temasa geçti. KKTC'nin tanınması durumunda Azerbaycan ile Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin zarar göreceğine dair küstah açıklamalarda bulunan Rum Yönetimi, konuya ilişkin AB yetkilileri ile de temasa geçti.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar