Türkiye'nin Paris Büyükelçisi: 250 Fransız DAEŞ'lıyı teslim ettik

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Fransız makamlarıyla Türkiye arasında yaşananları değerlendirdi.

Kurultay

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi: 250 Fransız DAEŞ'lıyı teslim ettik

Büyükelçi, "Türkiye, güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasına izin vermedi. Yürüttüğü başarılı oprerasyonlarla hem bölgeyi teröristlerden arındıran hem de bölge insanına hizmet verecek kurum ve altyapı sistemlerini oluşturan Türkiye, bir yandan da ele geçirdiği yabancı uyruklu teröristleri ülkelerine iade ediyor." ifadelerine yer verdi.

Teröristler 2014 yılında oluşturulan Cazeneuve protokolü çerçevesinde ülkelerine iade ediliyor.

"BUGÜNE KADAR 250 FRANSIZ DEAŞ'LIYI TESLİM ETTİK"

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, iki ülke arasında yaşananları değerlendirirken, "Ülkelerine iade edilmesi gereken DEAŞ mensupları var. Bunların arasında Fransızlar da var. 11 kişi de bu şekilde iade edilecek. Önümüzdeki haftalarda bunların da iade edileceğini biliyoruz." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'YE KİMSE RACON BİÇEMEZ"

Fransa'dan Türkiye'ye yapılan silah ihracatının 60 milyon euroluk bir meblağa ulaştığını vurgulayan Büyükelçi, şu sözleri kaydetti: "Türkiye'ye bu şekilde hakaret etmek suretiyle, bu tür tutumlar benimsemek suretiyle kimse racon biçemez. Türkiye'yi kimse yapmak istediğinden alıkoyamaz. Bugün burada ya da başka ülkelerle iş birliği halindeyiz. Ama arzu ettiğimiz verimi bulamazsak başka partnerler ararız. Türkiye'nin kararlılığını görmek için S400 sürecini çok iyi incelemek lazım."

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar