Türkiye'nin Odesa Başkonsolosluğundan Ukrayna'ya seyahat edeceklere uyarı

Türkiye'nin Odesa Başkonsolosluğundan Ukrayna'ya seyahat edecek vatandaşlara, "Ukrayna'ya Seyahat Edecek Vatandaşlarımız İçin Seyahat Duyurusu" başlığıyla bir duyuru yayınlandı.

Kurultay

Başkonsolosluk uyarı duyurusu yayınladı...

VİZE MUAFİYETİ SÖZLEŞMESİ

İlgili duyuruda, Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında imzalanan Vize Muafiyeti Sözleşmesi kapsamında Türk vatandaşlarının, geçerli pasaport veya yeni nesil çipli T.C. Kimlik Kartlarıyla vizesiz olarak Ukrayna'ya seyahat imkanına sahip oldukları ve kimlik kartıyla iki ülke arasında seyahat edebilecekleri hatırlatmalarına yer verildi.

Bununla birlikte, duyuru ile seyahat eden vatandaşların Ukrayna'da kalış sürelerinin, son 180 gün içerisinde toplam 90 günü geçmemesi gerektiğine değinildi.

Ukrayna mevzuatı uyarınca, Ukrayna'ya girişlerde pasaport kontrolü esnasında geçerli pasaport veya çipli T.C. Kimlik Kartına ilaveten aşağıda kayıtlı bilgi ve belgeler de istenebilmekte:

  1. Gidiş-dönüş uçak bileti
  2. Beyan edilen ziyaret amacı, istifade edilen vize rejimine uygun olmalıdır.
  3. Ukrayna'ya geliş amacını belgeleyen evrak (İş, konferans, fuar, vb. amaçlı ziyaretler için davetiye; otelde kalınması halinde, otel ücretinin önceden ödendiğine dair otel rezervasyonu, arkadaş veya akrabanın yanında kalınması durumunda Ukrayna Devlet Göç İdaresince onaylanan davetiyenin aslı; turistik amaçlı ziyaretler için ücreti önceden ödenmiş otel rezervasyonu veya onaylı davetiye)

Öte yandan giriş evraklarının eksiksiz olması, yine de ülkeye giriş garantisi vermiyor Ukrayna makamlarınca giriş kapılarında yapılan kontroller esnasında girişe izin verilmemesi ihtimali de bulunuyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar