Türkiye'nin Kıbrıs Adasının özgürlüğü için düzenlediği ‘'Kıbrıs Barış Harekâtının'' 45. yıldönümü!

Türkiye Cumhuriyeti'nin garantörlük hakkıyla Kıbrıs Adası'ndaki Rumların Türklere yaptığı mezalime son vermek, Türklerin haklarını savunmak ve bölgenin özgürlüğüne kavuşturulması gayesiyle 20 Temmuz 1974'te gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 45. yıldönümü.

Kurultay

Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 45.Yıldönümü!

Kıbrısta 1974'te Makarios'un devrilip Kıbrıs Elen Cumhuriyeti'nin ilan edilmesiyle hükümet değişikliğinin devam ettiği süreçte, Türkiye'nin "Ayşe tatile çıktı" parolasıyla bölgenin yaşadığı zulümden ve gasptan kurtarılması amacıyla ve nihayet Türk askerinin zaferiyle sonuçlanan "Kıbrıs Barış Harekâtı" 20.07.2019 tarihi itibariyle 45. yılına girdi.

Türkiye'nin '' Ayşe tatile çıksın parolası'' ile Kıbrıs'a 20 Temmuz 1974'te düzenlediği Barış Harekâtı'nın 45. yıl dönümü, bu yıl da tören ve etkinliklerle kutlanacak.

KIBRI BARIŞ HAREKATI

Lefkoşa'daki Türk Büyükelçiliği tarafından Kıbrıs'ta yapılan darbe, şifreli mesajla Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na bildirildi. Türkiye, 1960 yılında imzalanan Kıbrıs Cumhuriyeti Garanti Antlaşması'nın garantör ülkesi idi. Diğer bir garantör ülke olan İngiltere ile bölgeye  ortak bir operasyon gerçekleştirmek için bölgenin durumu görüşüldü. İngiltere'nin destek vermemesi halinde Türkiye tek başına askeri operasyon gerçekleştirme kararı aldı.

İNGİLTERE VE ABD DESTEĞİ YOK

Türk Dışişleri Bakanlığınca 16 Temmuz 1974'te, ABD ve İngiltere Büyükelçilikleri'ne bölgenin durumu bildirildi. Dönemin başbakanı Bülent Ecevit, muhalefet partileri liderleri ile durumu görüştü ve bir gün sonra müzakereler için Londra'ya hareket etti.

Bülent Ecevit önderliğindeki Türk heyeti, dönemin İngiltere başbakanı Harold Wilson, İngiltere Dış İşleri Bakanı James Callaghan ve ABD Dış İşleri Bakan Yardımcısı Joseph Sisco ile Kıbrıs meselesini görüştü. Fakat İngiltere ve ABD, Türkiye'ye destek vermedi.

TÜRKİYE KARARINI VERDİ

Türk heyeti 18 Temmuz 1974'te Ankara'ya geri döndü. 19 Temmuz 1974'te Kıbrıs'taki durum Genelkurmay Başkanlığı'ndaki komutanlarla görüşüldü ve görüşmenin ardından Bakanlar Kurulu oy birliği ile Kıbrıs'a askeri müdahale kararı aldı.

YUNANİSTAN YÖNETİMİ EL DEĞİŞTİRDİ

Temmuz 1974'teki ilk askeri müdahalede Kıbrıs'ın yüzde 3'ü Türk kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Kıbrıs'taki Yunan askeri cuntası ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki Nikos Sampson görevi bıraktı. Yunanistan'da yönetim sivil iradeye devredildi. Fransa'da 7 yıldır sürgünde olan Konstantin Karamanlis Yunanistan'a geri çağırıldı ve 24 Temmuz 1974'te hükümeti kurdu. Böylece Yunanistan'da 1967'den bu yana süren askeri cunta yönetimi sona erdi.

3 TARAFIN AŞAMALI CENEVRE KONFERANSI

Türkiye, Yunanistan ve İngiltere taraflarının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 353 sayılı kararının 5. maddesi kapsamında,  Kıbrıs'ta anayasa düzeninin tekrar kurulması için görüşmelere başlaması gerekiyordu.

25 Temmuz 1974'te Birinci Cenevre Konferansı başladı ve 6 gün sürdü. 30 Temmuz'da Cenevre Antlaşması imzalandı. Üç ülkenin de dışişleri bakanı Kıbrıs'ta Türk ve Rum olmak üzere iki otonom yönetimin mevcudiyetini kabul etti. Bu sebeple ortaya çıkabilecek sorunları görüşmek için anlaşma sağlandı.

TÜRK BÖLGESİNE İŞGAL SÜRDÜ

İkinci Cenevre Konferansı'nın görüşüleceği 8 Ağustos 1974 tarihine kadar Rum ve Yunan askerlerinin Türk bölgelerinden çekilmeleri gerekiyordu fakat askeri birlikler bu bölgelerden çekilmedi. Türk bölgelerine saldırılar düzenlendi, kuşatıldı ve birçok Türk esir alındı.

8 Ağustos 1974'te İkinci Cenevre Konferansı başladı. Türk heyeti, Kıbrıs'ta coğrafi esasa dayalı federatif devlet kurulmasını önerdi fakat Rum tarafı bu öneriyi reddetti.

Türk tarafı, Türk bölgelerine yapılan saldırıları engellemek ve Rum tarafına zaman kazandırmamak amacıyla 14 Ağustos'ta ikinci harekatın başlaması için anlaşmaya vardı.

HAREKAT PAROLASI: ''AYŞE TATİLE ÇIKSIN''

Dönemin başbakanı Bülent Ecevit, Cenevre'deki görüşmelerden sonuç çıkmayınca, dönemin dışişleri bakanı Turan Güneş'e ''Ayşe Tatile Çıksın'' parolasını iletti ve 14 Ağustos 1974 günü saat sabah 04:30'da Kıbrıs'taki Türk birlikleri harekete geçti.

Kıbrıs'ın yüzde 38'i 15 Ağustos 1974'te ele geçirildi. Rum kuvvetleri bu gelişmeyle beraber geri çekilmek zorunda kaldı fakat geri çekilirken Türk köylerini yaktılar ve insanları katlettiler.

EOKA'YA GEREKEN CEVAP GECİKMEDİ

Silahlı terör örgütü EOKA'nın, Türkiye'yi hedef alarak "cesursan gel al" yazdığı duvar yazılarına, 20 Temmuz 1974'de Kıbrıs'a giden Mehmetçik "cesursan gel al demiştin, Türküm, cesurum, geldim, aldım" yazarak EOKA'ya cevabını vermişti

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar