Türkiye'nin ilk yerli gözlem uydusu RASAT'ın uzayda 8. yılı

TÜBİTAK Uzay tarafından tasarlanan ve üretilen Türkiye'nin ilk yerli gözlem uydusu RASAT, uzaydaki 8'inci yılını tamamladı.

Kurultay

Milli gözlem uydusu RASAT 8 yaşında

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Uzay Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, RASAT'ın TÜBİTAK Uzay mühendisleri tarafından tasarlanmış yer gözlem uydusu olduğunu ifade etti.


Uzay Müdürü Kuzu, RASAT'ın yaklaşık 100 kilogram ağırlığında bir uydu olduğu bilgisini verirken "Uydumuz günde 14 tur atıyor. Dünyanın çevresini 98 dakikada bir turluyor ve sürekli görüntü çekiyor." dedi.


Kuzu, uydunun TÜBİTAK Uzay yerleşkesinde bulunan yer istasyonundan kontrol edildiğini, bu süreçte RASAT'a görevler yüklediklerini ve bu doğrultuda da uydunun çekilen görüntüleri kaydedip sonrasında paylaşılmak üzere bunların işlendiğini bildirdi.


TASARIM ÖMRÜ 3 YIL OLMASINA RAĞMEN 8. YIL TAMAMLANDI
RASAT uydusunun tasarım ömrünün 3 yıl olduğunu hatırlatan Kuzu, "Tasarım ömrü 3 yıl olmasına rağmen RASAT 8 yılı tamamlamış durumda. 8 yıldır görev yapıyor, görüntü çekiyor ve hala sağlıklı, hiçbir parçası bozulmadı. Dolayısıyla bu bir başarı göstergesidir." diye konuştu.


YÖRÜNGEDE 42 BİNDEN FAZLA TUR ATTI
Kuzu, söz konusu uydunun yaklaşık 15 milyon kilometrekareyi taradığını vurgulayarak, "RASAT şimdiye kadar yörüngede 42 binin üzerinde tur attı, 2 bin 800'ün üzerinde görüntüleme görevi yaptı." ifadelerini kaydetti.


TÜRKSAT 6A'NIN YAPIMINA DEVAM EDİLİYOR
Kuzu, halen görüntüleme  alanında yürütülen yüksek çözünürlüklü İMECE uydu projesi ile ilk milli haberleşme uydu projesi olan Türksat 6A'nın yapımına da devam edildiğini dile getirdi.


RASAT 17 AĞUSTOS 2011'DE FIRLATTI
Türkiye'de tasarlanarak üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT, 17 Ağustos 2011'de Rusya'dan fırlatıldı.
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar