Hacettepe'de Türkiye'nin ikinci yüz nakli

Türkiye'nin ikinci yüz nakli operasyonu Haccettepe Üniversitesi'nde yapılıyor.

Kurultay

Türkiye'nin ikinci yüz nakli

Akdeniz Üniversitesi'nin ardından Haccettepe Üniversitesi de tarihi bir ameliyat gerçekleştiriyor. Doç. Dr. Serdar Nasır ve ekibi, saatler sürecek yüz nakli operasyonuna bu sabah başladı.

Hacettepe üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, İzmir'de bir kadavradan alınan çift kol ve çift bacağın bir hastaya, aynı kadavradan alınan yüzün de bir başka hastaya nakledilmesi için yaklaşık 2 saat önce operasyona başladıklarını söyledi.

Çift kol ve çift bacağın plastik cerrahi, ortopedi ve diğer ilgili uzmanların katılımıyla nakledilecek hastanın dünyada ilk olacağını vurgulayan Tuncer, aynı uzmanların nakledilecek organları da İzmir'e giderek aldıklarını kaydetti.

Yüz naklinin de bir erkek hastaya yapılacağını ifade eden Tuncer, operasyonların gece geç saatlere kadar sürmesinin beklendiğini bildirdi.

Tıp fakültesinde operasyonlara ilişkin yarın basın toplantısı düzenleneceğini belirten Tuncer, "Operasyonları gerçekleştiren arkadaşlarımla gurur duyuyorum, Sağlık Bakanlığına da böyle bir olanak tanığı için teşekkür ediyorum. Çok çağdaş bir sistem kurdu bakanlığımız. Türkiye'nin organ naklinde bu noktaya gelmesinde Sağlık Bakanlığının büyük katkıları var" dedi.

Yaşamını yitiren Ahmet Kaya'nın yüzü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Uğur Acar'a nakledilmişti. Bu operasyonla Türkiye'de ilk kez bir yüz nakli ameliyatı gerçekleştirilmişti.

Haberin Kaynağı: Cumhuriyet

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar