Türkiye'nin eski Dışişleri Bakanı ve Lefkoşa Büyükelçisi Ercüment Yavuzalp vefat etti

Türkiye'nin 1949 - 1989 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapmış olan ve aynı zamanda 1967-1971 yıllarında Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi görevinde bulunan Ercüment Yavuzalp vefat etti.

Kurultay

Eski Bakan Ercüment Yavuzalp vefat etti

Türk dış politikasında önemli bir yerde bulunan Yavuzalp, 20 Temmuz Cumartesi günü 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. Cenazesi ise İstanbul Bahçeköy Mezarlığına defnedildi.

Cenaze töreninde konuşma yapan Ercüment Yavuzalp'in oğlu Osman Yavuzalp, "Babamı ebediyede uğurluyoruz. Dışişleri bakanlığı'na uzun süre hizmet etti. Özellikle Moskova'da Cenevre daimi temsilciliğinde, Beyrut'ta ve Kıbrıs'ta görevler yaptı. Özellikle Kıbrıs onun hayatında dönüm noktasıdır. Kıbrıs davası için elinden geleni yaptı" diye konuştu.

ERCÜMENT YAVUZALP KİMDİR

Ercüment Yavuzalp 1924 yılında Ankara'da dünyaya geldi. 1952-1955 yılları arasında Londra'da Muavin Konsolos, 1955-1958 yıllarında ise Karaçi Büyükelçiliiği'nde Başkâtip, görevini yürüttü.

 1961-1962 yıllarında Viyana Büyükelçiliği Müsteşarı, 1967-1967'de Lefkoşe Büyükelçiliği Daimi Maslahatgüzarı olarak görev yapan Yavuzalp'in "Dış Politikada Oyunun Kuralları, Kıbrıs Yangınında Büyükelçilik, Liderlerimiz ile Dış Politika ve Menderes'le Anılar"  adlı kitapları bulunmaktadır.

Haberin Kaynağı: StarKıbrıs

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar