Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki ikinci sondaj çalışmasına Rusya'dan tepki

Türkiye'nin KKTC'nin doğusuna gönderdiği ikinci sondaj gemisi Yavuz, AB ve Rusya tarafından tepkiyle karşılandı.

Kurultay

Rusya'dan Türkiye'ye ikinci sondaj tepkisi

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada  "Güney Kıbrıs'ın egemenliğine saygı duyulması gerektiği" ifadeleri yer alırken, başka bir Türk gemisinin Güney  Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesine girdiği haberlerinin ardından, bölgedeki gelişmeleri kaygıyla izledikleri belirtildi.

Açıklamanın devamında  "Birleşmiş Milletler tasarıları temel alınarak Kıbrıs'ta bir çözüme ulaşılması için, toplumlararası müzakere sürecinin en kısa sürede yeniden başlamasına duyulan ihtiyaç ortadadır. Birleşmiş Milletler güvenlik konseyi'nin daimi üyesi olarak, bu girişimleri desteklemeye hazırız." İfadelerine yer verildi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kıbrıs'ın kuzeydoğusunda illegal şekilde yapacağı  ikinci sondaj çalışmasının büyük bir endişe kaynağı olduğunu vurguladı.

Mogherini, "Türkiye bu tarz adımlardan kaçınmalı, iyi komşuluk ruhuyla hareket etmeli ve Güney Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliği ve egemenlik haklarına, uluslararası kanun çerçevesinde saygı göstermelidir." İfadelerini sarf etti.

Ayrıca Mogherini,  Türkiye'nin attığı bu adıma Avrupa Konseyi'nin "uygun önlemler" almayı düşündüğünü ve Güney Kıbrıs Rum kesimi ile birlikte  dayanışma içinde hareket edeceklerini kaydederken "İkinci planlı sondaj çalışması, Kıbrıs'ın egemenliğini ihlâl eden kabul edilemez bir gerilimdir." dedi.

Haberin Kaynağı: Yeniçağ gazetesi

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar