Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız: Musul Başkonsolosluğu yakında açılacak

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız, Musul Başkonsolosluğunun kısa zamanda faaliyete geçirileceğini bildirdi.

Kurultay

Musul Başkonsolosluğu Açılıyor

Terör örgütü DEAŞ'in Haziran 2014'te Irak'ın Musul kentini işgal etmesinin ardından kapalı olan Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nun yakın zamanda yeniden açılacağı öğrenildi.

Bugün (15.07.2019) Musul kentini ziyaret eden Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız 5 yıldır kapalı olan Musul Konsolosluğu yakınlarda yeniden açılacağını söyledi. 

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız Irak'ın Musul kentinde temaslarda bulunup, Musul İl Meclisi, Musul Üniversitesi Rektörlüğü ve Musul Ticaret Odasını ziyaret etti. 

Büyükelçi Yıldız, Musul Valilik binasında da Vali Mansur el-Marid ile ortak basın toplantısı düzenledi.

 

''Musul'un Yeniden İmara İhtiyacı Var''

 

Yıldız, Musul'un Türkiye ile çok güçlü beşeri, kültürel ve tarihi bağlarının olduğunu dile getirirken Türkiye'nin, Irak'ın ve özellikle Musul'un yeniden imarına olan inancı ve sadakatini teyit etmek için Musul'u ziyaret ettiğini söyledi.

Musul'da ticaret, yatırım, ulaştırma ve nakliye konularında yerel makamlarla diyalog halinde olduklarını da belirten Yıldız, Musul'un ekonomik olarak kalkınmaya ve yeniden imara ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

 

"Musul Başkonsolosluğumuz faaliyete başlayacak"


Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunun yeniden açılması konusuna da değinen Yıldız, "Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunun yeniden açılması için Irak merkezi yönetiminden haziran ayında onayı aldık. Bunun için süren çalışmalara son noktayı koyacağız ve Musul Başkonsolosluğumuz çok kısa zamanda burada faaliyete başlayacak." dedi.

 

PKK ile mücadeleye devam


Fatih Yıldız, Musul'a bağlı Sincar'daki bölücü terör örgütü PKK ile mücadele vurgusu da yaparak, bu konuda kentteki ilgili makamlarla iş birliği içinde olduklarını aktardı. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar