Türkiye, NATO gücünün VJTF komutasını devraldı!

Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği silahlı saldırganlık sonrası karşı caydırıcı bir güç olarak NATO bünyesinde kurulan Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti'nin (VJTF) komutasını Polonya'dan devraldı. Almanya’nın 2019 yılında, Polonya’nın ise 2020 yılında öncülük ettiği NATO gücünün komutası, 31 Aralık 2021 tarihine dek Türkiye’de olacak.

Kurultay

Türkiye, NATO gücünün VJTF komutasını devraldı!

Türkiye, yeni yıl itibarıyla önemli bir görevi üstlenerek, NATO bünyesindeki Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti'nin (Very High Readiness Joint Task Force-VJTF) komutasını 1 Ocak 2021'de Polonya'dan devraldı. NATO'dan yılın ilk günü yapılan açıklamada, "Türk ordusu, 1 Ocak 2021 Cuma günü NATO'nun Çok Yüksek Hazırlıklı Ortak Görev Gücü'nün (VJTF) liderliğini üstlenecek ve binlerce askeri birkaç gün içinde konuşlandırılmaya hazır hale getirecek." ifadeleri kullanıldı. Ayrıca 4 bin 200 kişilik Türk gücünün, Türkiye'de son teknoloji ile üretilen silahlı araçlar, tanksavar roketleri ve obüslerle VJTF'ye katıldığı kaydedildi.

TSK, 4 BİN 200 PİYADE İLE DESTEK VERECEK

Türk Silahlı Kuvvetleri bu bağlamda, toplamda 6 bin 400 kişilik askeri personelden oluşan NATO gücüne, 4 bin 200 piyade ile destek verecek. Geri kalan 2 bin 200 asker ise Arnavutluk, Macaristan, Karadağ, Polonya, Romanya, İtalya, Letonya, Slovakya, İspanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordularına mensup askerlerden oluşacak.

NATO-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNE DAİR SON GELİŞMELER

VJTF gücünün komutasının Türkiye tarafından üstlenilmesi, NATO içinde, Türkiye ile yaşanan sorunlara rağmen askeri iş birliğinin sorunsuz şekilde devam ettiğinin göstergesi olarak değerlendirildi. ABD yakın zaman önce Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi temin ettiği için Türkiye'ye yaptırım uygulama kararı almıştı. Avrupa Birliği (AB) de Doğu Akdeniz'de hakları kapsamındaki doğal gaz arama faaliyetlerinden dolayı Türkiye'ye yönelik cezai tedbirleri hayata geçirmişti.

RUSYA'YA KARŞI KURULAN GÜCÜN KOMUTASI 2021'DE TÜRKİYE'DE

"NATO'nun mızrak ucu" olarak nitelendirilen güç VJTF, Ukrayna Krizi'nin akabinde Rusya'nın Kırım'ı işgali sonrası, Rusya'ya karşı caydırıcı bir kuvvet olarak hayata geçirildi. VJTF'nin 2014'te Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan gelebilecek risklere ve tehditlere karşı kabiliyetlerinin geliştirilmesi kararlaştırılan NATO Mukabele Kuvveti (NRF) bünyesinde kurulmasına karar verildi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar