Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkileri yürütmek amacıyla, Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü kurulması kararlaştırıldı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Kıbrıs İşlerinin Koordinatörlüğü oluşturulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kurultay

Türkiye'den Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü Genelgesi

Koordinasyon Kapsam ve Hedefleri
Kıbrıs İşlerinin Koordinatörlüğü oluşturulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.
Genelgeye göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile ilişkilerin bütün yönleriyle uyumlu bir şekilde yürütülmesi ve genel koordinasyonu, görevlendirilecek bir Cumhurbaşkanı Yardımcısı ya da Bakan tarafından yerine getirilecek.

Koordinasyon Yetkilileri
Türkiye -KKTC  ilişkilerinin bütün yönleriyle yönetilmesi ve koordinasyonu, görevlendirilecek bir cumhurbaşkanı yardımcısı veya bir bakan tarafından yürütülecek.Bu makam bünyesinde, Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü oluşturulacak.
İki ülke arasındaki ekonomik programların hazırlanması, takibi, değerlendirmesi, teknik heyetlerin kurulması bu koordinatörlük tarafından düzenlenecek.
Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, KKTC ile yürütecekleri her türlü ilişkisi de bu koordinatörlük üzerinden gerçekleştirilecek.

Koordinasyonun Amacı
Genelgede, KKTC'nin kalkınması için girişilecek çabalara katkıda bulunmak amacıyla Türkiye'den KKTC'ye yapılacak ekonomik, mali ve teknik yardımların planlanması ve koordinasyonunun sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanınca görevlendirilen makam bünyesinde Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü kurulacak.
Genelgede, Kamu kurum ve kuruluşlarca KKTC ile yürütülecek her türlü konuya ilişkin iş ve işlemlerde Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü ile görüş alış verişinde bulunulacağı ve gerekli mutabakatın sağlanması durumunda uygulamaya geçileceği de yer aldı. 
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar