Türkiye ile KKTC arasında sahil güvenlik alanında iş birliği protokolü

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC) petrol arama faaliyetlerinin tespiti dahil sahil güvenlik alanında kapsamlı iş birliği yapacak.

Kurultay

Türkiye ve KKTC arasında iş birliği protokolü

KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da 7 Şubat 2019'da imzalanan ekli Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile KKTC Hükümeti Arasında Sahil Güvenlik Alanında Destek ve İş birliği Protokolü'nün onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Üçüncü dünya  ülkelerinin  izin almaksızın yaptığı petrol arama faaliyetlerinin tespiti dahil sahil güvenlik alanında kapsamlı iş birliği yapacak olan Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, karşılıklı anlayış ve iş birliğine dayanarak sahil güvenlik alanında harekat, istihbarat, lojistik, teknik, personel, eğitim, denetleme ve muharebe elektronik ve bilgi sistemleri konularında destek ve iş birliğini geliştirecek.

Ayrıca iki ülke, uluslararası normlara uygun olarak ulusal tüzük ve uluslararası hukuku ihlal eden yabancı hava ve deniz araçlarının izlenmesi, canlılara zarar veren zehirli maddelerin atılması ve boşaltılması, silahlı soygun, deniz haydutluğu ve uluslararası terörizmle mücadele, arama kurtarma faaliyetleri, her türlü kaçakçılıkla mücadelede  de iş birliğine gidilecek.
 

Haberin Kaynağı: Anadolu Ajansı

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar