MKEK'ten hedeflenen 66 bin yerli silahın 7,5 ayda 45 bini hazır

Türkiye, Ukrayna'ya 2 bin adet MKEK yapımı makinalı tüfek sevkiyatı gerçekleştirdi.

Kurultay

Türkiye'den Ukrayna'ya 2 bin silah sevkiyatı

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Silah Fabrikası, bu sene üretilmesi planlanan 66 bin yerli silahın 7,5 ayda 45 binini üreterek silahları mutabakat sağlanan ülkelere gönderdi. MKEK Silah Fabrikası, güvenlik güçlerinin yoğun talebini karşılamak üzere yerli silahlar üretip kapasitesini de artırarak bu sene üretilmesi planlanan 66 bin yerli silahın 45 bininin üretimini tamamlayarak, sevkiyatlarını gerçekleştirdi.

UKRAYNA'YA 2000 ADET GÖNDERİLDİ

Seri imalat olarak MPT-55 ve MPT-76 haricinde yoğun üretimi yapılan MP-5 silahı var. MP-5 hem yurt içi siparişçilere veriliyor hem de yurt dışına sevk ediyoruz. Bu üretilen silahları kısa vadede yurt dışı olarak Ukrayna'ya 2 bin adet gönderildi, 2 bin adet daha gönderilmesi planlanıyor.

HASSAS GÖREVLERİN ÖNEMLİ SİLAHI MPT-55

MKEK Silah Fabrikası, 2018 yılında 58 bin yerli silah üretimi yaptı ve bunların sevkiyatını gerçekleştirdi.

Bu yıl ise 66 bin yerli silah üretmeyi hedefleyen MKEK, geride kalan 7,5 ayda 45 bin adete ulaştı.

Bu sene üretimi ve teslimatı yapılan 45 bin silahın 33 binini MPT-55, 4 bin 500'ü MPT-76 ve 7 bin 500'ü MP-5'ten oluşuyor.

HEDEFLERE UYGUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİLİYOR

MKEK Silah Fabrikası Müdürü Ali Gümüş'ün basında yer alan ifadelerine göre, şu anda hedeflere uygun bir şekilde ilerleniliyor. Bu yıl sonuna kadar 66 bin üretim de tamamlanmış olacak.

Gümüş'ün, "Bu siparişin sonlarına gelirken yeni siparişlerin olmasını bekliyoruz. Kara Kuvvetleri Komutanlığı şifahen bize söylediği 207 bin MPT-76'nın alımını gerçekleştirmek istiyor ve bunun tamamını da MKEK'ten almayı planlıyor." dediği biliniyor.

Gümüş'ün şu ifadeleri de yaptığı açıklamalar arasında:

''Son 1,5 yılda MPT-55 tüfeğinin imalatının sürdürüldüğünü aktararak, "Proje kapsamında sadece son 8 bin tüfeğin sevkiyatı kaldı. Bunların da muayenesi devam ediyor, bittikten sonra bunlar da sevk edilecek."

MKEK, JMK BORA-12'Yİ YOĞUN OLARAK JGK İÇİN ÜRETİP SATIYOR

Türkiye'nin ilk milli keskin nişancı tüfeği olan JMK Bora-12'yi de yoğun olarak Jandarma Genel Komutanlığı için üretip teslimatlarını gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar