Türkiye'den Esed rejimi ve destekçilerine sert çağrı: Saldırıları durdurun

Büyükelçi Sadık Arslan, Esed rejimi ve destekçilerinin Suriye'nin İdlib şehrine yönelik saldırılarının acilen durdurulması çağrısında bulundu.

Kurultay

Türkiye'den Esed rejimine çağrı saldırıları durdurun

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sadık Arslan, Cenevre ofisinde devam eden İnsan Hakları Konseyinin(İHK) 42.oturumunda Suriye'deki saldırılar konusunda bir konuşma yaptı.

Saldırıların acilen durdurulmasını isteyen Arslan, "Biz, kendi askerlerimizin dahi hayatını riske atarak İdlib'de rejim ve destekçilerinin sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılarını engellemek için elimizden geleni yaptık. Eğer bu saldırılar acilen durdurulmazsa İdlib'deki insani trajedinin yansımaları 2015'te yaşananlardan çok daha ağır olacak." dedi.

TÜRKİYE,MYANMAR VE GAZZE İÇİN ENDİŞELİ

Büyükelçi Sadık Arslan İHK'da yaptığı konuşmada Suriye'nin yanında İsrail'in Gazze şehrine yaptığı saldırılara ve Myanmar'daki Arakanlı Müslümanlara uygulanan şiddete de değindi.

Arslan, dünyada en çok mülteciye Türkiye'nin ev sahipliği yaptığını da anımsatarak, Avrupa Birliği'ne (AB) çağrıda bulundu.  Birliğin mültecilerin yükünün paylaşılması yönündeki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar