Türkiye'de eğitim gören Doğu Türkistanlıların aileleri toplama kampına atılıyor

Doğu Türkistan'da toplama kamplarına atılmak için Çin Komünist Partisi'nin birçok bahanesi bulunuyor. Bunlardan en yaygını ise aile fertlerinden birinin yurt dışında, özellikle Türkiye'de bulunması ve eğitim görmesi.

Kurultay

Türkiye'de eğitim gören Doğu Türkistanlıların aileleri toplama kampına atılıyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunu Cevlan Şirmemet, Doğu Türkistan'da ceza kampında tutulan anne babası ve kardeşi hakkında tanıklık edip 56 yaşındaki annesi Süriye Tursun'un 2013 yılında kendisini ve okuduğu üniversiteyi ziyaret etme amacı ile çalıştığı kurumdan 15 günlük resmi izinle Çinli turizm acentası rehberliğinde Türkiye'ye geldiği ve bu nedenle ailesinin tutuklanıp ceza kampına atıldığını ifade etti. Daha sonra 2019'un başlarında sağlık durumu göz önünde bulundurularak babasının bırakıldığı annesinin ise "Çocuğunu yurt dışında okutmak" gibi keyfi suçlamalarla 5 yıl hapis cezasına hükmedildiği erkek kardeşinin ise fişlendiğini bildirdi.

Çin'e karşı hiç bir aykırı hareketlere dahil olmadığını sadece eğitime odaklı hayat sürdüğünü belirten Cevlan, kendi çapında gerek İstanbul Çin konsolosluğu gerekse Çin Dışişleri bakanlığına müracaat ettiği ancak aylardır hiç bir cevap alamadığını anlatırken Çinli yetkililerin Türkiye'de yaşadığı için masum ailesine zulmettiğini dile getirerek, "Buna beni siz mecbur ettiniz, ailemi kurtarana denk mücadelemi sürdüreceğim" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar