Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi 100 yaşında!

Bir asır önce kurtuluşun ve bağımsızlığın temel prensiplerinin ana hatlarıyla belirlendiği, Misak-ı Millinin temellerinin atıldığı, manda ve himayenin reddinin dünyaya ilan edildiği Sivas Kongresi'nin 100. yılında.

Kurultay

Sivas Kongresi 100 yaşında!

Sivas Kongresi, Birinci Dünya Savaşı ile beraber işgal altında bulunan Türk topraklarını kurtarmak ve Türk milletinin tam bağımsızlığını kazanması adına 4 Eylül 1919 - 11 Eylül 1919 tarihleri arasında Sivas'ta düzenlenen ve gerçekleştirilen Türk ulusunun temsilcilerinin toplantısıydı.

"GÜVENİLİR KENT"TE MİLLİ KONGRE

19 Mayıs 1919'da Samsun'da ulusal kurtuluş mücadelesini başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Amasya'dan sonra 27 Haziran 1919'da "güvenilir kent" olarak gördüğü Sivas'a gelerek sürdürdü. Sivas'ta yapılan toplantıda en kısa zamanda kentte milli bir kongre yapılmasına karar verildi. 

Mustafa Kemal Paşa, 2 Eylül 1919'da geldiği Sivas'ta 18 Aralık 1919'a kadar kaldı. Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki Heyet-i Temsiliye tarafından 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14.00'te bugünkü Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi binasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi yapıldı.

100. YILI KUTLAMA ETKİNLİKLERİ

4 Eylül tarihli Türk milletinin dönüm noktası olan kongrenin 100. yıl dönümü dolayısıyla kentte yıl boyunca düzenlenen etkinlikler, kutlamalar kapsamında Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde tören düzenlenecek. Sivas Kongresi'nin temsili olarak canlandırılmasının ardından protokol konuşmaları yapılacak. 

Sivas Kongresi'nin 100. yılı dolayısıyla "100 milyon birinci fidanın dikimi" gerçekleştirilecek. 
Solotürk ve Türk Yıldızları'nın gösteri yapacağı etkinliklerde, fuar, kitap günleri ve konser gibi çok sayıda organizasyon da düzenlenecek.

BAŞKENT İSTANBUL DA DAHİL ÇOK SAYIDA YER İŞGAL ALTINDAYDI

Sivas Kongresi'nin düzenlendiği tarihlerde Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul dahil olmak üzere çok sayıda yerleşim bölgesi düşman birliklerinin işgali altındaydı.Sivas'ta, Kurtuluş Savaşı'nın çerçevesini belirleyen geleceğe yönelik kararların temeli atıldı ve önemli kararlar alındı.

MİSAK-I MİLLİNİN TEMEL PRENSİPLERİ BELİRLENDİ

Sivas Kongresi'ne, Erzurum Kongresi'ne göre daha az kişi katılmış olsa da, katılımcılar daha geniş çaplı bölgeleri temsil ediyordu. Erzurum Kongresi gibi Sivas Kongresi'nde de Mîsâk-ı Millî temel prensipleri ana hatları belirlendi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar