Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu: Lozan Antlaşması'nın 96.yıl dönümü

Türk tarihinde büyük önem taşıyan adeta Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu niteliğinde olan Lozan Antlaşması 96 yaşında.

Kurultay

Lozan Antlaşması'nın 96.yıl dönümü

Türkiye Büyük Millet Meclisi ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Türkiye Cumhuriyeti'nin istiklal madalyası niteliği taşıyan Lozan Barış Antlaşması'nın 96.yıl dönümü.

Anadolu'da verilen istiklal mücadelesinin kazanılmasının ardından 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle birlikte Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika ve Yugoslavya temsilcileri arasında Lozan barış antlaşması imzalandı.

Lozan Antlaşması'nın önemli maddeleri:

Lozan Antlaşması'nda görüşülen konular genel itibariyle kapitülasyonlar, azınlıkların son durumu, savaş tazminatı, Osmanlı Devleti'nden kalan borçlar, Musul meselesi, Boğazlar meselesi ile ilgilidir.

  • Komisyon başkanının Türk olması koşuluyla boğazların denetimi uluslararası bağımsız bir komisyona bırakıldı.
  • Azınlıkların okulları konusundaki sorun da yabancı okulların Milli Eğitim'e bırakılmasıyla aşıldı. Burada Fransa, Rusya, İtalya ve İngiltere gibi devletlerin iç işlerimize karışmaları engellendi.
  • Nüfus mübadelesi ile Türkiye'de yaşayan Rum azınlıklar ile Balkanlar'da yaşayan Türkler mübadele ile yer değiştirildi.
  • Kapitülasyonlar tamamen kaldırıldı. Fener Rum Patrikhanesinin siyasi yetkileri alındı.
  • Yine Avrupa devletlerinin iç işlerimize müdahalesinin engellenmesi için azınlıklar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayıldı.
  • Gökçeada, Tavşan Adası ve Bozcaada Türkiye'ye verildi. Yunanistan savaş tazminatı gereği Bosna ve Karaağaç köyünü Türkiye'ye bırakıldı.

Haberin Kaynağı: Sözcü

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar