Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ortak basın açıklaması yapıyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın açıklamasında konuşuyor. Liderler basın açıklaması öncesi, İstanbul’daki Vahdettin Köşkü’nde baş başa görüştü. Görüşme sonrası, heyetler arası toplantıya geçilmişti.

Kurultay

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ortak basın açıklaması yapıyor

Resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye'de bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 16 Ekim 2020 baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile basın mensuplarının karşısına geçti. Erdoğan ve Zelenskıy, ikili ülke ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Basın açıklaması kapsamında liderler, Türkiye ile Ukrayna arasında savunma sanayi alanında iş birliğini öngören bir dizi anlaşmaya varıldığını bildirdi.

UKRAYNA'DAN STRATEJİK ORTAKLIĞI PEKİŞTİRECEK ZİYARET

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ı taşıyan uçak, bugün öğle saatlerinde Türkiye'ye indi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine resmi çalışma ziyareti için gelen Zelenskıy, havalimanında resmi törenle karşılandı. Zelenskıy'ın ziyareti çerçevesinde, Türkiye ile Ukrayna arasında özellikle savunma sanayi alanında bir dizi stratejik ortaklık anlaşmasına imza atılması bekleniyor. Zelenskıy, göreve geldiğinden bu yana resmi ziyaret kapsamında ikinci kez Türkiye'de bulunuyor.

İlgili haber: Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy Türkiye'de

UKRAYNA VE TÜRKİYE HEYETLERİ ARASINDAKİ TOPLANTIDA KİMLER YER ALDI?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile, İstanbul Vahdettin Köşkü'nde bugün saat 15.00'de baş başa görüştü. Liderlerin görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Türkiye'ye resmi ziyaret kapsamında gelen Ukrayna heyetinin içerisinde; Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskıy, Savunma Bakanı Andriy Taran, Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Igor Petraşko, Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Yardımcısı Taras Kaçka, Ukrayna Savunma Bakanının Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı Anatoliy Petrenko, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neyijpapa ve Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu yer aldı.

Türkiye heyeti içerisinde ise, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir hazır bulundu.

İlgili haber:
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy baş başa görüştü

ZELENSKIY İLK YURT DIŞI ZİYARETİNİ TÜRKİYE'YE YAPMIŞTI

Zelenskiy, Ukrayna Cumhurbaşkanı olmasının ardından ilk yurtdışı ziyaretlerinden birini 7 Ağustos 2019 tarihinde Türkiye'ye yapmıştı. Ankara'ya gelen Zelenskiy'in ilk durağı Anıtkabir olmuş, Kırım Derneği Genel Merkezinin açılışına katılmış ve Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buluşmuştu.


Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar