TürkAkım'ın Sırbistan ve Bulgaristan bağlantısı kuruldu

“TürkAkım” projesinin Kıyıköy etabının Aralık 2019'da tamamlanmasının ardından Avrupa etabında da ilerleme kaydedildi. Sırbistan doğalgaz şirketi Srbiyagaz'ın Direktörü Duşan Bayatoviç yaptığı açıklamada, hattın Sırbistan ve Bulgaristan bölümlerinin birleştirildiğini ancak daha yapılacak işlerin olduğunu ve hattın 31 Aralık 2020’ye kadar hazır olacağını belirtti.

Kurultay

TürkAkım'ın Sırbistan ve Bulgaristan bağlantısı kuruldu

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vuçiç, Ekim ayında yaptığı açıklamada boru hattının Bulgaristan sınırından Macaristan sınırına kadar uzanan kısmının da 2020 sonuna kadar tamamlanacağını söylemişti.


TÜRKAKIM PROJESİ

TürkAkım doğal gaz iletim projesi, Türkiye ve Rusya ortaklığı ile Gazprom ve BOTAŞ tarafından gerçekleştirilen bir doğrudan iletim hattı. Rus doğalgazını, Krasnador - Anapa şehrindeki Kompresör İstasyonundan Karadeniz'i geçerek Türkiye Kıyıköy Alım Terminaline ulaştıran hattın yapımına 2017 yılında başlanmıştı. 1.090 km kilometre uzunluğunda iki hattan oluşan TürkAkım'ın 15,75 milyar metreküp kapasiteli ilk hattı Türkiye'ye gaz akışı sağlarken, aynı kapasiteli ikinci hattı da Avrupa'ya gaz gönderilecek. Hattın Kıyıköy'e kadar olan kısmı 31 Aralık 2019 itibarıyla gaz akışına hazır hale getirilerek açılışı yapılmıştı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar