Türk şirketi, Ukrayna enerji işletmelerinin özelleştirilmesiyle ilgileniyor

Türk şirketi Aksoy Ventures, Ukrayna enerji işletmelerinin özelleştirilmesi ve altyapı projelerinin gerçekleştirilmesi konusunda istekli davrandığını bildirdi.

Kurultay

Türk şirketi, Ukrayna enerji işletmelerinin özelleştirilmesiyle ilgileniyor

Elektrik üretimi, yakıt dağıtımı ve endüstriyel tesislerin inşaatı alanlarında faaliyet gösteren Türk şirketi Aksoy Ventures'in Ukrayna enerji işletmelerinin özelleştirilmesi ve altyapı projelerinin gerçekleştirilmesi ile ilgilendiği bildirildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden 18 Ekim 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Türk şirketi Aksoy Ventures'in Ukrayna enerji işletmelerinin özelleştirilmesi ve altyapı projelerinin gerçekleştirilmesi ile ilgilendiği ifade edildi.

"UKRAYNA'DA KAMU-ÖZEL ORTAKLIĞI PROJELERİNE AĞIRLIK VERİLECEK"

Yapılan açıklamada, Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Igor Petraşko'nun konu ile ilgili, "Ukrayna, Türk yatırımlarının daha da büyümesi ve kamu özel ortaklığı bağlamında altyapı dahil ortak projelerin gerçekleştirilmesi ile ilgileniyor. Yakın bir zamanda, devlet için öncelikli yatırım projelerinin bir listesi onaylanacak. Özellikle kamu özel ortaklık projelerini içerecek. Buna ek olarak, Ukrayna'da yeni bir yasama platformu oluşturuluyor. Bu, yatırımcılar için Ukrayna'nın çekiciliğini önemli ölçüde artıracak olan bir yasa tasarısıdır." diye konuştuğu ifade edildi.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI: TÜRK İŞDÜNYASI, KALİTESİNİ ULUSLARARASI ARENADA KANITLADI

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bu sürecin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayarak, "Görüşmeleri ertelememeliyiz. Fırsat varsa, hafta sonu bir araya gelerek yatırımları çekmek adına daha hızlı hareket etmek için gereken ayrıntıları görüşeceğiz. Türk iş dünyası kalitesini uluslararası arenada kanıtladı." diye kaydetti.

UKRAYNA VE TÜRKİYE HEYETLERİ ARASINDAKİ TOPLANTIDA KİMLER YER ALDI?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile, İstanbul Vahdettin Köşkü'nde 16 Ekim 2020 tarihinde görüştü. Liderlerin görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Türkiye'ye resmi ziyaret kapsamında gelen Ukrayna heyetinin içerisinde; Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskıy, Savunma Bakanı Andriy Taran, Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Igor Petraşko, Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Yardımcısı Taras Kaçka, Ukrayna Savunma Bakanının Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı Anatoliy Petrenko, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neyijpapa ve Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu yer aldı.

Türkiye heyeti içerisinde ise, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir hazır bulundu.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar