Türk savunma sanayisi gücüne güç katıyor

Türk SİHA’larının Dağlık Karabağ’da işgalci Ermenistan ordusuna yönelik harekatlarda kullanılmasının ardından Kanada, Türkiye’ye “İHA ekipmanı” satışını askıya aldığını açıklamıştı. Türk savunma sanayisinin uzun soluklu çalışmaları sonucu, Ermenistan yanlısı ambargolara rağmen Kanada’ya cevap niteliğinde gelişmeler kaydedildi. ASELSAN’ın, uzun süredir çalışmalarda bulunarak geliştirdiği elektro optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi CATS ile ilk test atışı, Bayraktar TB2 SİHA’ları tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

Kurultay

Türk savunma sanayisi gücüne güç katıyor

Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi seferberliğinde önemli bir aşama daha kaydedildi. Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı), Aselsan tarafından geliştirilen elektro optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi CATS ile ilk test atışını başarıyla gerçekleştirdi. CATS'in yaptığı lazer işaretleme ile Roketsan'ın ürettiği MAM-L hedefi başarıyla vurdu.

BAYRAKTAR TB2, CATS VE M-L

Türkiye'nin milli SİHA'sı Bayraktar TB2, entegrasyon çalışmaları devam eden Aselsan CATS elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi ile dün önemli bir teste imza attı. Baykar Uçuş ve Eğitim Merkezi'nden kanatlarında Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L (Mini Akıllı Mühimmat) cansız mühimmatlarıyla havalanan Bayraktar TB2, milli kamera sistemi CATS tarafından yapılan lazer hedefleme ile başarılı bir atış tamamladı.

Bayraktar TB2'den atılan lazer arayıcı başlığa sahip MAM-L, Saroz Körfezi'ndeki Hedef Adası'na yerleştirilen hedefi, CATS tarafından yapılan lazer işaretleme ile yüksek irtifa ve uzak mesafeden tam isabetle vurdu.

"SEMALARIMIZDA HÜR VE ÖZGÜR"

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ise bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımla müjdeyi "Milli Teknoloji Hamlesi ile yine tam isabet. Milli S/İHA BayraktarTB2, milli kamera Aselsan CATS milli akıllı mühimmat Roketsan MAM-L. Semalarımızda hür ve özgür" ifadeleriyle duyurdu.

"MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ"

Test uçuşları kapsamında CATS'in yüksek hızla hareket eden hedefleri kitleme ve takip özellikleri denendi. Milli kamera sistemi tüm testleri başarıyla geçti. CATS'in kullanıcı ara yüzünde "Milli Teknoloji Hamlesi" mesajına da yer verildi.

Türk savunma sanayisinin önemli firmaları Aselsan, Baykar ve Roketsan'ın güç birliği ile yürütülen entegrasyon çalışmalarının da kısa zamanda tamamlanması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kanada'nın ambargo kararının ardından yaptığı açıklamada "Savunma Sanayiimiz engelleme ve ambargo kararlarına aldırmadan yoluna devam ediyor. SİHA'larımıza takılıp kullanıma alınacak CATS kameralarımız seri üretime geçiyor, emeği geçenlere teşekkürler" ifadeleriyle müjdeli haberi duyurmuştu.

TÜRK SAVUNMA SANAYİSİ AMBARGOLARA ALDIRMIYOR

Bayraktar TB2'den atılan lazer arayıcı başlığa sahip MAM-L, Saroz Körfezi'ndeki Hedef Adası'na yerleştirilen hedefi, CATS tarafından yapılan lazer işaretleme ile yüksek irtifa ve uzak mesafeden tam isabetle vurdu. Test uçuşları kapsamında CATS'in yüksek hızla hareket eden hedefleri kitleme ve takip özellikleri denendi.

Milli kamera sistemi tüm testleri başarıyla geçti. CATS'in kullanıcı arayüzünde "Milli Teknoloji Hamlesi" mesajı da yer alıyor.

Kanada Ekim ayında TB2'lerle birlikte Karabağ'da kullanıldığı gerekçesiyle, Wescam lazer işaretleyici kameraların Türkiye'ye satışına yasak getirmişti.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN'ın geliştirdiği CATS lazer işaretleyici kameralarda seri üretime geçileceğini, bir üst model için de çalışmaların hızlandırılacağını duyurmuştu.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar