Türk ordusunun Azerbaycan'daki varlığı Rus basınında geniş yer bularak eleştirildi

Milli Savunma Bakanlığı'nın 30 Kasım'da yaptığı açıklama ile Türkiye'nin Dağlık Karabağ'daki mayın temizleme birliklerinde yer alacağını duyurdu. Rus basınından konuya ilişkin birbiri ardına eleştiri geldi.

Kurultay

Rus Basını Karabağ'daki Türk varlığını hazmedemiyor

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 27 Eylül'de başlayan çatışmalar, 10 Kasım'da ateşkes ilan edilerek Ermenistan'ın yenilgisi ile sonlandı. Ermeni güçlerin çekildiği bölgelerde mayın arama ve el yapımı patlayıcıları imha etme süreci başladı. Türkiye sürece aktif bir şekilde dahil olduğunu açıkladıktan sonra Rus basınından tepkiler yükseldi. 
Nezavisimaya Gazeta'ya konuşan emekli general Yuri Netkachev, Türkiye'nin amacının Rusya'yı Karabağ'dan ve tüm Güney Kafkasya'dan çıkarmak olduğunu iddia etti. Dağlık Karabağ'da savaş başlamadan önce, Azerbaycan'da Türkiye ve Azerbaycan bayrakları taşıyan kişilerin Rusya karşıtı gösterilerini hatırlatan Netkachev, "Erdoğan neden Karabağ'a özel görev gücü gönderiyor?" başlıklı yazıda, Karabağ'daki Rus barış gücü askerlerine lojistik desteğin Azerbaycan toprakları üzerinden gittiği ve bölge halkının büyük kısmının Rusya'nın varlığından hoşnut olmadığı ifade etti.
Moskovsky Komsomolets gazetesi ise "Güney Kafkasya'nın sabrı: Rusya Karabağ'da ne kaybediyor?" başlıklı haberde askeri uzman Yuri Lyamin'in şu görüşlerine yer verdi: "Türkiye bölgedeki askeri varlığını güçlendirdi. Türk ordusunun Azerbaycan'da olması Moskova için iyi haber değil... Bu iş uzun sürecek gibi görünüyor. Türk ordusunun daha önce de burada ortak tatbikatlar yaptığı doğru, ama şimdi burada Türkiye'nin askeri varlığı yasal olarak kurulmuş oldu..."
Dağlık Karabağ'da Türkiye'nin etkinliğinden açıkça rahatsız olduğunu belirten Lyamin sözlerine, "Diğer negatif sonuç da şu: Türkiye saldırgan bir dış politika izliyor ve şimdiye dek yaptıkları yanına kaldı. Kuzey Suriye'de yerleşti, Libya'ya yardım etti ve şimdi de Azerbaycan'da. Korkarım aynı şekilde hareket etmeye devam edecek ve bu Rusya için iyi olmayacak." ifadelerini de ekledi. 
Milli Savunma Bakanlığı, dün Azerbaycan'ın Karabağ zaferi sonrası Karabağ'da kurulması planlanan ortak merkeze ilişkin teknik ayrıntıların sona erdiğini ve mutabakat zaptının imzalandığını duyurmuştu.

 

Haberin Kaynağı: BBC TÜRKÇE

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar