Türk Ordusu, Irak'ta Türkmenler için harekete geçiyor: Musl operasyon an meselesi

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri, Musul'daki Türkmenleri korumak için hareket düzenlemeye hazırlanıyor. Suriye'deki Fırat Kalkanı Operasyonu'nun ardından, Dicle Kalkanı Operasyonu konuşuluyor.

Kurultay

TSK'nın Irak'a girmesi an meselesi!

Arap kaynaklarına göre, Türk ordusu Irak'taki Türkmenleri korumak için askeri operasyon düzenlemeye hazırlanıyor. 24 Ağustos'ta Suriye'de, Türkiye'nin sınır güvenliği ve bölgedeki terörist unsurların temizlenmesi için Fırat Kalkanı harekatını düzenleyen TSK, şimdi de Irak'taki meşru hakkını kullanmak üzere harekete geçiyor. Operasyonun adının Dicle Kalkanı olması bekleniyor.

Arap Medyası'nda bomba etkisi yarattı!

Arap Medya'sının önemli yayın organlarından olan el-Cezire, adını vermediği Türk kaynaklarına dayandırdığı haberde, Türk Ordusu'nun Musul'daki Türkmenleri korumak için askeri bir operasyona girişmesinin an meselesi olduğunu ileri sürdü. 

Haberde ayrıca, Türk kaynaklarına dayandırılan bilgiye göre; 1926 yılında Birleşik Kraliyet ile imzalanan anlaşmada "Irak'taki Türkmenleri koruma hakkı" olduğunu ve buna dayanarak bu operasyonun meşru olacağı bilgisine yer veriliyor.

Özdemir HÜRMÜZLÜ / KERKÜK
Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar