Türk Ocakları Gençlik Kollarında "Genel Başkan Eleştirilemez" krizi!

Twitter'da @30eksi platformu, gençlerin Türk Ocakları üzerine yaptıkları eleştirileri yayınlamasından sonra tartışmalara milliyetçi çevreden pek çok genç isim katıldı.

Kurultay

Türk Ocakları Gençlik Kollarında kriz!

Sadece 30 yaş altı kişilerin yazılarının paylaşıldığı 30eksi.com'da geçen günlerde Türk Ocaklarının güncel tavrı üzerine "Takipçinin Sesi (1): Türk Ocakları Değerlendirmesi" başlıklı bir yazı yayımlandı. Pek çok gencin görüşünün yer bulduğu değerlendirmede, ifade özgürlüğünün pek kısıtlı olması gerekçesiyle imzasız yayımlandı.
Mevzubahis kolektif yazıda göze çarpan kısımlar şöyle:

"Türk Ocaklarının şu anki yönetimi tam manasıyla mirasyedidir. Türkocağı'nın ismini, sembolünü, yarattığı değeri kullanmaktan başka bir şey yapmamaktadırlar. Burada şunu sormak gerekir: Ocağın ismini, mazisini, binasını ellerinden alırsak geriye neleri kalıyor?"
"Böylesi bir kuruluşun daha aktif olması, gerektiğinde birçok vatanseveri harekete geçirebilmesi gerek kurumun tarihi misyonu gerekse memleketimizin menfaatleri adına oldukça elzemdir."

"Yazma sebebim Türk Ocaklarını eleştirmek cüretini kendimde bulduğumdan değil bir Türk evladı olarak Ülkü devine iyi dileklerimdir."

30EKSİ'Yİ CESARETSİZLİKLE İTHAM 
Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolu başkanı olduğu öğrenilen Selman Kürşat Balcı, cerasetsizlik ve kılıf uydurma ithamlarında bulundu. Önce 30eksi.com resmi twitter hesabından görüşlerin yazarların değil takipçilerin olduğu belirtilip, altına herhangi bir yazarın isminin yazılmasının neyi değiştireceği soruldu. Akabinde 30eksi'nin kurucusu Alperen İnce şu sözlerle karşılık verdi:

30EKSİ'YE DESTEK
Alperen İnce'nin tamamına katılmasam da altına imzamı atıyorum çıkışı, "benim de ismimi yazın" desteklerini beraberinde getirdi. Tartışmalara pek çok kişi katıldı. Günboyu Türk Ocağı tartışmaları gündemde kaldı. Türk Ocaklarına gönül bağı olan gençler de eleştirilere kulak asılması gerektiğini ifade ederek 30eksi'ye destek verdi.


ŞUBELERE DİREKTİF VE ŞUBELERDEN TEPKİ
Whatsapp gruplarıyla ve telefonlarla şubelere 30eksi'nin hiçbir şekilde takip edilmemesine dair talimat verildiği, "Genel başkanımız ve onursal genel başkanımız hakkındaki yazılanları destekleyenlerin durumu genel merkezde görüşülecektir" şeklinde mesaj atıldığı aldığımız duyumlar arasında. Buna ek olarak birçok şubenin gençlerinin "Şube gençlik kollarımız bağımsızdır, sizinle böyle bir hiyerarşimiz yok. İstediğimizi eleştiririz." diye tepki gösterdiği de biliniyor. Yaşanan hadiseler üzerine whatsapp gruplarından pek çok kişi ayrılmış. 

OCAKLA ALAKASIZ VE OCAKLA DÜŞMAN KİŞİLERİN İŞİDİR İDDİASI
Birtakım şahıslar kurumun güncel tavrını eleştirenler için ocakla alakasız ve ocağa düşman kişiler olduğunu belirtti. Yaptığımız araştırmalarda eleştireleri destekleyenlerin hemen hemen hepsinin Türk Ocaklarında çeşitli görevlerde bulunduğunu tespit ettik. Eleştirenlerin iddiası ise eleştirinin güzelleştireceği bu sayede ocağın gelişeceği. MUSTAFA KAFALI VURGUSU 
Türk tarihçiliğinin büyük isimlerinden Zeki Velidi Togan'ın asistanlığını yapmış,  Atsız'ın öğrencisi ve dostu, Atsız'ın Yamtar diye seslendiği Prof. Dr. Mustafa Kafalı vurgusu dikkat çekti. Alperen İnce'nin "Mustafa Kafalı'nın talebesi olmakla iftihar ederiz." tweeti Türk Ocağı gençliğinin gönlünü okşadı. Mustafa Kafalı 2014 yılında "Son yıllarda ocağımızın maalesef yanlış, Türk Milliyetçiliği fikriyâtına uymayan faaliyetlere sürüklendiğini üzüntü ile tâkip etmekteyim."? diyerek Mehmet Öz'e karşı genel başkan adayı olmuş fakat tüzük kurbanı olarak kazanamamıştı. 

Detayları aktarmaya devam edeceğiz...

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar