Prof. Dr. Orhan Kavuncu, Çin'in Uygurlara olan insanlık dışı muamelelerini değerlendirdi

Çin'in işgal ettiği Doğu Türkistan'da bulunan toplama kamplarının etrafında fabrika kurup, Uygurları zorla çalıştırdığına dair yeni bilgiler ortaya çıktı. Uygur Türklerinin Çin tarafından ''zorla çalıştırılmasına'' ilişkin süreci Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu yorumladı.

Kurultay

Prof. Dr. Orhan Kavuncu: Uygur kardeşlerimizin şartları, vicdan sahibi her insanın yüreğini kanatmaktadır

Kızıl Çin rejimi tarafından Uygur Türklerine uygulanan zulüm tüm dünyada tepkilere neden olurken, her geçen gün bu insanlık suçuna dair yeni bir kanıt ortaya çıkıyor. Son olarak, Amerikan BuzzFeed haber sitesi, Çin'in Uygur Türklerini zorla tuttuğu kamplara ve rızaları olmadan çalıştırdığı fabrikalara ilişkin bilgilere yer verdi. Çin'in bu insanlık dışı tutumunu değerlendiren Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu, ''Olanlar aslında 2009 yılında su yüzüne çıkan "zorla çalıştırılma" uygulamalarının şiddetini artırarak devam ettiğini gösteriyor.'' diyerek, mevcut Çin Yönetiminin Uygurları Çinlileştirmeye yönelik çalışmalarının, insanlık düşmanı bir zihniyetin tezahürü olduğunu belirtti. 


''Bu zihniyetin yok etmeye çalıştığı Uygur kardeşlerimizin içinde bulunduğu şartlar, vicdan sahibi her insanın yüreğini kanatmaktadır.''


Uygur kardeşlerimizin içinde bulunduğu durumun her vicdan sahibi birey tarafından üzüntüyle karşılandığını vurgulayan Prof. Dr. Kavuncu, ''Buna karşı insanlığın topyekûn mücadele etmesi gerekmektedir.'' dedi.

Çin'in insanlık dışı muamelelerinin basit bir ''işgücü istismarı'' olmadığını ve amacın bir toplumu tarih sahnesinden silmek olduğunu belirten Kavuncu, ''1997'de Kulca olaylarından sonra Çin Yönetiminin bu uygulamalarına karşı böyle bir mücadele gerektiğini düşünüp ifade etmiştim. Bu zihniyet güçten düşmediği sürece, bütün bir insanlık için giderek artan bir tehdit haline dönüşecektir. Burada ezilen, sömürülen insanların sadece Uygurlardan ibaret olmadığını, Çin'in her tarafında gelir dağılımındaki dengesizliğin altında ezilen insanlar olduğunu işaret etmek gerekiyor. Fakat Uygurlara yönelik uygulama basit bir "iş gücü istismarı" değildir, bir toplum tarih sahnesinden silinmek isteniyor. Yönetimin bu zalimane baskılarının ilahi güç tarafından, sonunda Çin halkına da yansıyacak büyük felâketlerle cezalandırılmasından korkarım. '' diyerek kaygılarını ifade etti.


Ayrıca Uygur meselesinin büyük güçler arasında bir hakimiyet mücadelesi aracı haline gelmesine de değinen Kavuncu, "insan hakları konusu, böyle bir mücadelenin aracı olamayacak kadar kutsaldır. Başta Müslüman ülkeler ve elbette en başta Türkiye bu mücadelede kardeşlerimize destek vererek Çin ile batı arasındaki hakimiyet mücadelesinin bir argümanı olmaktan çıkarabilirler. Batılı ülkeler üzerine düşeni yapıyor, şahsen, onlara teşekkür etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ancak Çin ile türlü çeşitli sebeplerle karşıya gelmekten kaçınan bilhassa Müslüman ülkeler, konuya İnsan hakları zaviyesinden yaklaşarak Çin'e karşı makul bir söylem geliştirebildikleri ölçüde, Çin'in zulmüne karşı tepkiler sadece batının tepkileri olmakla kalmayacak, kardeşlerimiz herkes gibi hakları olan insanca ve kendileri olarak yaşamaya daha az bedelle kavuşacaklardır." ifadelerinin kullandı.


Uluslararası platformlarda da tepkiler büyüyor


Sincan bölgesinin son yıllarda önemli bir üretim merkezi haline dönüştüğü ve uzun zamandır, başta ABD olmak üzere, birçok ülke ve kuruluşun, Çin'in bu bölgede insanları zorla çalıştırdığı iddialarına dikkat çektiği biliniyor. 


Bunlardan en çok göze çarpanı ABD Temsilciler Meclisi'nin eylül ayında  Çin'in Sincan bölgesinden geldiği veya zorla çalıştırma usulüyle üretildiği düşünülen malların, ABD'ye girişini yasaklayan bir yasa tasarını kabul etmesi olmuştu. Ancak başta Apple ve Nike gibi dünyaca ünlü markalar olmak üzere Çin'de üretim tesisi bulunan birçok ABD'li firmanın, bu tasarıya karşı lobi yaptığı iddia edilmişti. Söz konusu yasa tasarısının halen Senatoda beklediği biliniyor. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar