Türk-Macar dostluğu zirveye çıkıyor

Budapeşte Türk-Macar Dostluk Derneği Başkanı Istvan Szabo, "Türk-Macar dostluğu bizim ruhumuzda var. Türk-Macar dostluğunu daha da pekiştirmek için Macaristan ve Türkiye'deki dernekler yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor." dedi.

Kurultay

Türk-Macar dostluğu zirveye çıkıyor

Avusturya Krallığı'na karşı başlattığı bağımsızlık savaşında Avrupa ülkelerinden yeterli desteği alamadığı için yenilgiye uğrayan ve Osmanlı'ya sığınan Macar Prensi II. Frenc Rakoczi, Türk-Macar dostluğunun simgesi oldu.

GEÇMİŞ DÖNEMDE YAŞANANLAR KİTAPLAŞIYOR

Budapeşte Türk-Macar Dostluk Derneği Başkanı Istvan Szabo, yaptığı açıklamada, Türk-Macar dostluğunun son yıllarda daha da pekiştiğini söyledi. Dernek olarak Osmanlı Devleti dönemine kadar dayanan ilişkileri ele aldıklarını ve kitaplaştırdıklarını ifade eden Szabo, "Derneğimiz Osmanlı'dan bu yana tarihi geçmişi ele alarak, Osmanlı'ya sığınan Macar özgürlük savaşçılarının hayatları ile o dönemden bu yana yaşananları kitaplaştırıyor." dedi.

DERNEKLER YOĞUN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Osmanlı'ya sığınan Macar Prensi II. Frenc Rakoczi'nin Türk-Macar dostluğunun simgesi olduğunu vurgulayan Szabo, şöyle devam etti: "Türk-Macar dostluğu bizim ruhumuzda var. Türk-Macar dostluğunu daha da pekiştirmek için Macaristan ve Türkiye'deki dernekler yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Yönettiğim dernek 30 yıl önce kuruldu. Kurulduğu günden bu yana da Türk-Macar dostluğu için çalışıyor. Rakoczi 45 yaşında Osmanlı'ya sığınmış, 60 yaşına kadar Tekirdağ'da kaldı ve burada yaşadı. Hayata gözlerini Tekirdağ'da yumdu. Onun hatırasını hem Macarlar hem de Türkler koruyorlar. Türk-Macar dostluğu için katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Beraber bir çok şey yapabiliriz." İfadelerini kullandı.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar