Türk Konseyi üye ülkelerinden salgınla mücadelede dayanışma vurgusu

Türk Konseyi Liderler Zirvesi’nin gerçekleştiği 10 Nisan 2020 tarihinde alınan karar gereği, dün dönem başkanı olan Azerbaycan’ın açılışı ile Türk Konseyi Sağlık Bakanları Toplantısı gerçekleşti.

Kurultay

Türk Konseyi üye ülkelerinden salgınla mücadelede dayanışma vurgusu

TÜRK KONSEYİ ÜYE ÜLKELERİNDEN DAYANIŞMA VURGUSU

Video konferans yoluyla gerçekleşen toplantıya, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan sağlık bakanları, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü ve Türk Konseyi Genel Sekreteri katıldı. Toplantıda, ülkeler arası yardımlaşma ve dayanışma vurgusu yapıldı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını gündemi ile düzenlenen toplantıya Türkiye adına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca katıldı. Koca, toplantıda şunları söyledi:

"Bugün Türkiye, şüpheli vakaların tüm temaslılarının test edilmesini ve sıkı takibini sağlayan geniş kapsamlı bir strateji takip etmektedir. Sağlık Bakanlığı olarak, virüsü kendi laboratuvarımızda başarıyla izole ettik. Bu, araştırma kuruluşlarımızda aşı çalışmaları için daha fazla araştırma yapılmasının yolunu açacaktır. Bakanlık olarak ayrıca Covid-19 araştırması üzerine yenilikçi projeler için bir veri tabanı oluşturduk"Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar