Türk dünyasında güncel koronavirüs vakaları: Son durum ne?

Çin’den yayılarak dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, pek çok ülkeyi derinden etkiledi. Dünyada 22 Mayıs 2020 itibariyle en çok vaka ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Brezilya’da kaydedildi. Türk dünyasında ise güncel duruma ilişkin veriler, özellikle Rusya’dan gelen kişilerin koronavirüsü taşıdığını gösteriyor.

Kurultay

Türk dünyasında güncel koronavirüs vakaları: Son durum ne?

KIRGIZİSTAN'DA TOPLAMDA KORONAVİRÜS VAKALARINDA AZALMA GÖRÜLÜYOR

Kırgızistan'da 22 Mayıs itibariyle son 24 saatte 37 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildi. Böylelikle, toplam vaka sayısı bin 350'ye çıktı. Ülkede, şu ana kadar en çok vaka sayısı Bişkek ve Oş şehirlerinde görüldü. Kırgızistan'da koronavirüs nedeniyle vefat sayısı 14 olarak kaydedilirken; 949 kişi de iyileşerek taburcu edildi.

KAZAKİSTAN'DA BİR GÜNDE REKOR KORONAVİRÜS VAKASI

Kazakistan'da ilk vaka 13 Mart 2020'de görüldü. Kazakistan Sağlık Bakanlığı ülkede, 22 Mayıs 2020 itibariyle toplam vaka sayısını 7597 olarak açıkladı. Son 24 saatte ülkede rekor seviyede koronavirüs vakası tespit edildi. Son bir günde 363 kişiye koronavirüs tanısı kondu. Kazakistan makamları, vaka sayısındaki artışın nedeninin, dünyada en çok vaka görülen ülkelerden olan Rusya'daki artışla bağlantılı olduğunu ileri sürdü. Öte yandan, Kazakistan'da koronavirüs tanısı konulan 3843 kişi iyileşerek sağlığına kavuştu. Koronavirüs salgını nedeniyle ülkede 35 kişide yaşamını yitirdi.

AZERBAYCAN'DA SON BİR GÜNDE 118 KORONAVİRÜS VAKASI TESPİT EDİLDİ

Azerbaycan'da 22 Mayıs 2020 itibariyle 3855 kişide koronavirüs tespit edildi. Ülkede, koronavirüs nedeniyle toplamda 46 kişi yaşamını yitirdi. Öte yandan, 2399 kişide koronavirüs hastalığını yendi. Azerbaycan Bakanlar Kurulu Koronavirüs Operasyon Karargahı, ülkede son bir günde 118 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini duyurdu.

KKTC'DE KORONAVİRÜS VAKASI KALMADI

KKTC'de ilk vaka, 10 Mart 2020'de tespit edildi. Adaya, koronavirüs salgını yurt dışından gelen turistlerle taşındı. 12 Mayıs 2020 itibariyle ülkede son koronavirüs hastası da taburcu edildi. Böylelikle, ülkede hiçbir koronavirüs vakası kalmadı.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM'DA VAKA SAYISI GÜNDEN GÜNE DÜŞÜYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da işgalci yönetimin verdiği bilgilere göre, salgının başından bu yana Kırım'da 442 koronavirüs vakası tespit edildi. 205 kişi iyileşti ve 11 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

İşgal altındaki Kırım'da vaka sayısındaki artış, özellikle Rusya'dan gelen şahısların virüsü taşıması sonucu gerçekleşmişti.Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar