Türk dünyası aşığı gazeteci Kemal Çapraz, aramızdan ayrılalı 12 yıl oldu

16 Eylül 2008 tarihinde elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden usta gazeteci Kemal Çapraz, diğer Türk halklarında olduğu gibi Kırım Tatarları arasında da sevilen bir gazeteciydi. 44 yaşında vefat eden, gazeteci-yazar Kemal Çapraz’ın “Sürgünde Yeşeren Vatan: Kırım” isimli bir de kitabı bulunuyordu.

Kurultay

Türk dünyası aşığı gazeteci Kemal Çapraz, aramızdan ayrılalı 12 yıl oldu

Aslen Kastamonu'nun Araç ilçesinden olan Çapraz, İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezundu. Aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nde "Kırım Türkleri Basın Tarihi ve İsmail Gaspıralı" konusunda yüksek lisans tezi hazırladı. 1985 yılında Türkiye gazetesinde profesyonel gazetecilik hayatına başladı. Türkiye gazetesinin Türk Dünyası haberlerinden sorumlu müdürlüğünü yürüttü. Hazar, Türkistan, Yeniden Diriliş gibi gazetelerle Türk Yurtları, Türk Yurdu, Yesevi, Tarih ve Medeniyet, Geniş Açı, Hanımeli, Türk Diplomatik, Emel ve Kardaşlık gibi pek çok dergide yazıları ve makaleleri yayımlandı.

Gazetecilik mesleğinin yanı sıra Türk milliyetçisi bir aktivist olan Kemal Çapraz, Kültür Ocağı Vakfı ve Turan Kültür Vakfı, İstanbul Güvenlik ve Adliye Muhabirleri, Dünya Türkleri ve Akraba Toplulukları Hizmet Derneği, Kastamonulular Dayanışma Derneği, Basın Birliği Derneği gibi bir çok sivil toplum örgütünün kurucuları arasında ve yönetimlerinde yer aldı. 2002'de aylık olarak yayınlamaya başladığı Ufuk Ötesi Gazetesi'ni vefatına değin 78 sayı çıkarttı.

KIRIMOĞLU: RAHMETLİ KEMAL KARDEŞİM BİR BAŞKAYDI

Kemal Çapraz'ın vefatı üzerine büyük üzüntü yaşayan Kırım Türklerinin yolbaşçısı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu "Rahmetli Kemal kardeşim bir başkaydı. O büyük Türk milletinin sadık evlâdı idi. Bazen canı pahasına, bazen ekmek parasını kaybetmek pahasına Türk'ün yaşadığı her bölgeye kalemi ile uzanmış, ideallerinden asla taviz vermemiştir. Cesur yürek Kemal Çapraz, Türk'ün yaşadığı her yerde, kalemi ile onların yanında oldu! Türklerin yaşadığı haksızlıklara korkmadan, çekinmeden kalemi ile destek verdi. Onlarla ağladı, onlarla güldü. Bu kısa sayılacak şerefli ömründe o kadar çok işler yaptı ki, herhâlde, Türk dünyasında mürekkebi dökülmemiş bölge kalmamıştır. Kemal Çapraz kardeşim bir başka idi, Kırım Türkleri için. Bir başka idi Kırım, Kemal Çapraz için." diyerek duygularını paylaşmıştı.

Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, merhum gazetecinin vefatının 12. yılında Kırım Haber Ajansına duygularını paylaştı:

" Kemal Çapraz, kısa ömrüne sığdırdığı hizmetlerle Türk Dünyası sevdalılarının, bu meyanda Kırım Türklerinin kalbinde unutulmaz bir yer edinip Allah'ın rahmetine kavuştu. Ama hizmetleriyle, kişiliğiyle, ilkeli duruşuyla, fedakarlığıyla adı Türk Dünyası tarihinde örnek alınacak mümtaz şahsiyetler arasında yerini aldı. 1989 Eylülünde Sevinç Çokum'un evinde tanıştığım, Kırım'a ilk defa gitmesine vesile olduğum Kemal Çapraz ne ise, 2008 eylülünde kaybettiğimiz Kemal Çapraz oydu. 1989'da Kırım'a gitti ve bir daha Kırım Türklerinin mücadelesini asla bırakmadı. Onu asla unutmayacağız.Onu hatırladıkça, andıkça milletimize daha çok hizmet etme aşkı uyanıyor, bizlere hala ilham veriyor. Davaya yürekten inanan, inandığı gibi yaşayan çok samimi bir Türk evladıydı. Günümüzde böyle şahsiyetler ne yazık ki çok değil Mekanı cennet olsun."

Her yıl Tük dünyası temsilcileri ve sevenleri tarafından Kemal Çapraz için anma toplantıları düzenlenirken; 12. yıl dönümünde yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle anma toplantısı yapılamadı.

Kemal Çapraz
Kemal Çapraz Anma
Kemal Çapraz Kırım
Sürgünde Yeşeren Vatan: Kırım
Ufuk ötesi

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar