Türk Cerrah Dilek Gürsoy, Alman Tıp Ödülü'nü aldı!

Türk kökenli Yapay Kalp Cerrahi Uzmanı Dr. Dilek Gürsoy, Almanya'nın Düsseldorf kentinde Düsseldorf Kongre Merkezinde düzenlenen tören ile "German Medical Award 2019" ödülünü aldı.

Kurultay

Türk Cerrah Dilek Gürsoy, Alman Tıp Ödülü'nü aldı!

Yapay kalp alanında yaptığı başarılı çalışmaları sonucunda bu ödüle layık görülen Gürsoy, törenin ardından basına açıklamalarda bulundu. Gürsoy, mutlu ve gururlu olduğunu, aldığı ödülün kendisini daha çok cesaretlendirdiğini belirterek, "2012 yılında Duisburg'da bir kadın doktor olarak ilk kez tam yapay kalp ameliyatını gerçekleştirdim. Hayvan denemelerinde 20, insanlarda 30 olmak üzere yaklaşık 50 yapay kalp ameliyat gerçekleştirdim" dedi.

Yeni bir yapay kalp projesi üzerinde 2010'dan beri çalıştığını ifade eden Gürsoy, "Yeni yapay kalbimiz sessiz ve gürültüsüz olacak inşallah. 2023 yılında ilk defa insana takmayı düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

"GENÇ KIZLARI DESTEKLEYİP BENDEN DAHA İYİ OLMALARINI SAĞLAYACAĞIM"

Gürsoy, Avrupa'da yaşayan Türk kökenli ailelerin çocuklarını desteklemeleri gerektiğine dikkat çekerek, "Burada yaşayan tüm anne ve babalara seslenmek istiyorum, çocuklarını desteklesinler. Desteksiz hiçbir şey olmuyor. Özellikle genç kızlarımızı cerrahi alanına davet ediyorum çünkü bayanlar daha estetik çalışabiliyoruz, masada daha sakiniz. Burada, Avrupa'da yapay kalp merkezi kurabilirsek özellikle genç kızlarımızı destekleyip benden daha iyi olmalarını sağlamayı amaçlıyorum." diye konuştu.

"TÜRKİYE SAĞLIK ALANINDA ÇOK İYİ BİR KONUMDA"

Türkiye'nin sağlık alanında çok ilerlediğini ifade eden Gürsoy, şöyle konuştu:

"Bu alanda herkes gözünü Avrupa'ya dikmiş durumda ama durum öyle değil. Türkiye sağlık alanında çok iyi yerlerde, gerek hastaneler gerekse doktorlar konusunda. Çok iyi eğitim görmüş arkadaşlarımız var. Yapay kalp konusunda çalışmalar var, çok değerli hocalarımız var. Yardımım dokunursa eğer her zaman ve her yerde onlarla da çalışmak isterim" diye konuştu.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar