Tüketici Güven Endeksi, Temmuz'da yeniden inişe geçti

Tüketici güven endeksi, üç aylık ardışık alçak düşüşün ardından, Temmuz ayında düşüş daha da arttı.

Kurultay

Tüketici güveni düşüyor

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 3.5 azaldı; Haziran ayında 69.43 olan endeks Temmuz ayında 67.03 oldu.

(Bu tip endekslerde nötr noktası 100'dür. Bunun üzeri olumlu, altı olumsuz tabloyu işaret eder. Şimdi 100 baz puanın nötr nokta olduğunu dikkate alarak Haziran ayında artış olarak verilen endekse tekrar bakalım: 69,43... Bu oran güven mi anlatıyor?)Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Hanenin maddi durum beklentisi yüzde 3.1 azaldı

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi Haziran ayında 91.21 iken Temmuz ayında 88.36 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi yüzde 1.6 azaldı

Haziran ayında 91.32 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 1.6 azalarak, Temmuz ayında 89.82'ye indi. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İşsiz sayısındaki düşüş beklentisi azaldı

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.3 azalarak, Temmuz ayında 68.31'e geriledi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali yüzde 11.9 azaldı

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 11.9 azaldı. Haziran ayında 24.55 olan endeks, Temmuz ayında 21.62 değerine düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar