TSK ve ÖSO'nun Kontrolündeki Suriye/Afrin'e Bombalı Terör Saldırıları

TSK ile ÖSO'nun kontrolündeki Suriye'nin Afrin kentinde ve SDG kontrolündeki Haseke'de bombalı saldırılar düzenlendi. Afrin'de ölen 11 kişinin arasında çocukların da olduğu kaydedildi.

Kurultay

Afrin ve Haseke'de Patlamalar

ÖSO kaynaklarından edinilen bilgilere göre saat 10:00 sıralarında Afrin kent merkezinde sivillerin yoğun yaşadığı Turanda yolu üzerinde bomba yüklü araç patlatıldı. İlk belirlemelere göre 6 kişi öldü, 23 kişi ise yaralandı.Yaralılar Afrin ve Hatay'daki hastanelere kaldırıldı.

Patlamadan YPG Sorumlu


Suriye'nin kuzeyindeki Afrin kentinde bomba yüklü araç sivillerin olduğu alanda patlatıldı.Afrin polisi 6 kişinin öldüğü, 23 kişinin yaralandığı saldırıdan YPG'yi sorumlu tuttu.


Saldırıların tekrarlanabilirliği  dikkate alınarak önlem amaçlı insanların park halindeki araçlardan uzak durması istendi. 
Yerel polis, soruşturma başlattı.

Kente giriş-çıkışları kapatan yerel polis, patlamadan bölücü terör örgütü  PKK'nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG'yi sorumlu tutuyor.

 

Afrin Kenti Temizlenmişti

TSK ve ÖSO güçleri Afrin kentini geçen sene 18 Mart'ta YPG'den temizlemişti.

 

ABD Teröre Terör Demiyor

Türkiye, YPG'yi PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG gibi örgütlerin de ''terör örgütü'' olarak kabul edilmesini istiyor. 

ABD başta olmak üzere Batılı güçler, Ankara'nın bu görüşünü kabul etmiyor. Ankara, ayrıca YPG'ye silah verilmesine de sert bir şekilde karşı çıkıyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar