Kamu görevlilerinin 2016-2017 'Toplu sözleşme' öncesi gerginlik yaşandı

Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına ilişkin toplu sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı başladı. Toplantı öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürümek isteyen gruba, polis müdahale etti.

Kurultay

'Toplu sözleşme' öncesi gerginlik

Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere yürütülecek toplu sözleşme görüşmeleri başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki görüşmelerde Kamu İşveren Heyeti'ne, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine ise Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın başkanlık yapıyor.

Göstericilere müdahale

Toplantı öncesinde Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen KESK üyeleri, Ankara'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürümek için raylı taşıma sistemi Ankaray'ın AŞTİ istasyonu önünde toplandı.

Emniyet yetkilileri, toplu sözleşme görüşmelerindeki taleplerini açıklamak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürümek isteyen gruba izin vermedi.

Bunun üzerine KESK Genel Başkanı Lami Özgen, grubun yürüyüşüne izin verilmesi için emniyet yetkilileriyle bir süre görüştü.

Görüşmeden sonuç alınamaması ve grubun dağılmaması üzerine, polis ekipleri gruba kalkanlarla ve biber gazıyla müdahale etti. Gruptakilerden bazıları gözaltına alındı.

"Görüşmeler ertelenmeli"

Polis bir süre sonra, "kaldırımdan olmak koşuluyla" grubun yürüyüşüne izin verdi.

Gruptakiler, Emek 10. Cadde ve Bosna-Hersek Caddesi'nden bakanlık önüne yürüdü.

Burada açıklama yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, "hükümet kuruluncaya kadar memur sendikalarıyla yapılacak toplu görüşmelerin ertelenmesi gerektiğini" söyledi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar