TMT mücahitlerinden Akıncı'ya sert tepki

-Kıbrıs TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı) Mücahitler Derneği, "Rum yönetiminden yardım talep ettiği ve bu yardımı Lefkoşa Türk Belediyesi aracılığıyla KKTC'ye getirdiği" iddiasıyla Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı protesto ederek istifaya çağırdı.

Kurultay

TMT mücahitlerinden Akıncı'ya sert tepki

SKANDAL OLAYA BELEDİYEYİ DAHİL EDENLER HAKKINDA SORUŞTURMA TALEBİ

Dernek, "skandal" olarak nitelendirdiği bu olaya "belediyeyi alet etmekle" suçladığı Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı'nın da görevden alınarak, hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

RUMLARIN KIBRIS TÜRKLERİNE YÖNELİK SOYKIRIM PLANLARI ANIMSATILDI

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora yaptığı yazılı açıklamasıda, Rumların Kıbrıs Türkü'nün adadaki varlığına 1963 Akritas ve 1974 İphestos soykırım planları ile iki kez kastedip, genç yaşlı çocuk çoluk demeden Kıbrıs Türklerini diri diri toprağa gömdüğünü hatırlattı.

RUM YÖNETİMİNDEN YARDIM TALEBİ ŞİDDETLE ELEŞTİRİLDİ

Bora, bu katliamları yapan EOKA canilerini "kahraman" ilan edip her yıl törenlerle anan, Kıbrıs Türklerini yarım asırdan beri ambargolar altında yaşatıp varlığını adadan silmek için nerde bir Türk düşmanı varsa onunla ittifak kurup silahlanan bir Rum yöntiminden yardım talep etmeyi şiddetle eleştirdi.

"BU YAPILANLAR KIBRIS TÜRK HALKININ VE ANAVATAN TÜRKİYE'NİN İTİBARINA SUİKAST"

Bora, yardım malzemelerinin KKTC'ye getirilme ve kamyondan kamyona aktarılma şeklini de eleştirerek bu operasyonun; "insani yardım operasyonu" değil, "Kıbrıs Türk halkının şimdiye kadarki mücadelelerinde olduğu gibi pandemi ile mücadelesindeki başarısıyla pekiştirdiği özgüvenine, canı, kanı ve  şehitleri pahasına elde ettiği onur ve şerefine, devletinin egemenliğine ve bu zor günlerde tüm dünyanın dahi yardımına koşan yegâne hami Anavatan Türkiye'nin itibarına yönelik suikast düzenlemek, haysiyet cellatlığına soyunmak" olduğunu vurguladı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar