TMMOB Mimarlar Odası, Afet Yasa Tasarısı Ankara'yı tehdit altında bırakıyor

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Afet Yasa Tasarı ile Atatürk Kültür Merkezi'nin, Devlet Opera ve Tiyatro Binası ve Kongre Kompleksi'nin, 19 Mayıs Stadyumu'nun, Gençlik Parkı'nın ve Ulus Meydanı'nın tehdit altında olduğuna dikkat çekti.

Kurultay

TMMOB Mimarlar Odası, Afet Yasa Tasarısı'na karşı

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerine başlanan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı'na yönelik uyarılarda bulundu. Düzenlemeye ilişkin yazılı bir açıklama yapan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “AKP Hükümeti Afet durumunda riskli yapıları bahane ederek geçirmeye çalıştığı bu yasa tasarısıyla halkın malına göz dikmiştir. Tasarının 21. ve 22. maddeleri ise hükümetin gerçek niyetini açığa çıkartmaktadır” görüşlerine yer verdi. Hükümetin herhangi bir yasa içerisine ilgili ilgisiz maddeler ekleyerek hem yasama süreçlerini altüst ettiğini hem de yangından mal kaçırmaya çalıştığı savunulan açıklamada, Afet Yasa Tasarısı içerisine yerleştirilen 21.ve 22. maddeler ile Ankara'nın kalbine hançer saplanacağı iddia edildi. 

TARİHİ SİLMEYE ÇALIŞMAK, EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR

Açıklamada, “Tasarının 21. ve 22.  maddesinde, 2302 sayılı Atatürk‘ün Doğumunun 100'üncü Yılının kutlanması ve Atatürk Kültür Merkezi Kurulması Hakkında Kanun 3. maddesini, 2876 sayılı Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Kanunun 104. maddesini yürürlükten kaldırarak Atatürk Kültür Merkezi alanlarının yok edilmesinin önünü açmaktadır” denildi. Afet Yasa Tasarısı'nın 21. maddesinin Ankara için tam bir afet yaratacağının kaydedildiği açıklamada, Atatürk Kültür Merkezi alanı olarak belirlenen beş bölgede Cumhuriyet döneminin yapıları ve kamusal alanlarının tehdit altında olduğu uyarısı yapıldı. Tasarı ile Atatürk Kültür Merkezi, Devlet Opera ve Tiyatro Binası ve Kongre Kompleksi'nin 19 Mayıs Stadyumu'nun, Gençlik Parkı'nın, CSO ve Çağdaş Sanatlar Müzesi'nin ve Ulus Meydanı'nın tehdit altında olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu değerlendirmeye yer verildi: 

“Afet Yasa Tasarısı ile AKP afetle değil, halkla hesaplaşmakta ve gerçek yüzünü ortaya çıkartmaktadır. Türkiye toprağının her metrekaresini satılacak mal, dönüşecek alan olarak görerek, kamusal alanlar, kültür merkezleri, spor alanları, Gençlik Parkı, Ulus Meydanı, Müzeler alanı yok edilmek istenmektedir. Her kent kendi kimliğiyle vardır ve bu kimlik onun tarihsel süreci ile anlam kazanır.  Bu tarihi silmeye çalışmak, yok etmeye kalkışmak bir ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür. Köksüzleştirmedir.” 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar