TikTok başta olmak üzere Çinli uygulamalar, güvenlik tehditi gerekçesiyle kapatılıyor!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin menşeli sosyal medya uygulamalarını yasaklamaya hazırlandıklarını duyurdu.-

Kurultay

TikTok başta olmak üzere Çinli uygulamalar, güvenlik tehditi gerekçesiyle kapatılıyor!

Pompeo, bir televizyon kanalında Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) kullanılan Çin menşeli sosyal medya uygulamalarına ilişkin yeni planlamalarla ilgili açıklamada bulundu.

TİKTOK, GÜVENLİK AÇISINDAN BÜYÜK TEHLİKE OLARAK GÖRÜLÜYOR

Pompeo, özellikle TikTok uygulamasının güvenlik açısından büyük tehlike oluşturduğu yönündeki tartışmaları işaret ederek konuyu ciddiyetle ele aldıklarının altını çizdi. Pompeo, TikTok'un yasaklanıp yasaklanmayacağı hakkındaki sorulara, "Bu konuda Başkan'ın (Donald Trump) önüne geçmek istemiyorum ama ABD, insanların telefonlarında yüklü olan Çinli uygulamalar hakkında doğru olanı yapacaktır. Şu an konuyla ilgileniyoruz." dedi.

TİKTOK YÖNETİCİLERİNDEN TEPKİ

Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan TikTok, Pompeo'nun sözlerine tepki gösterdi. Açıklamada, TikTok adlı uygulamanın şirketinin Amerikalı bir CEO tarafından yönetildiği ve muadilleri içerisinde güvenlik ve kamu politikası açısından ilk sıralarda yer aldığı savunulurken, "Kullanıcılarımıza güvenli bir uygulama deneyimi sunmaktan daha önemli bir önceliğimiz yok. Çin hükumetine hiçbir zaman veri sağlamadık, istendiğinde de bunu yapmayız." ifadeleri kullanıldı.

VERİLER ÇİN'E AKTARILIYOR

Dünya çapında ve ABD'de 800 milyon aktif kullanıcısı olan TikTok'un, kullanıcılarının kişisel bilgilerini Çin yönetimine aktardığı iddialar arasında yer alıyor. ABD'li uzmanların ortak görüşü, firmanın ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu yönünde.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar