TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı

2016 TEOG Sınavından sonra öğrencilerin "hangi okula gideceğim?" sorusu bugün cevabını buldu.

Kurultay

TEOG sonuçları açıklandı

Yerleştirme esasları nasıl olacak?

MEB'in TEOG klavuzundaki bilgilere göre;

1) Yerleştirme alanında okul kontenjan listeleri MEB'in kendi sitesinden yayımlanma durumunda olacaktır.

2) Öğrencilerin yerleştirme durumunda puanlar eşitse, ilk olarak AOSP'a bakılacaktır. Eşitlik devame diyorsa, zaman sırasıyla  8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflardaki YBP üstünlüğüne bakılacaktır. Orada da eşitlik devam ediyorsa, öğrencinin devamsızlığı baz alınacaktır. Devamsızlık konusunda da eşitlik bozulmuyorsa en son olarak doğum tarihi küçük olan öğrenciye hak verilir.

3) Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciye "kaynaştırma yolu" sistemi üzerinden hareket edilecek. Öğrencinin geçiş ve nakillerine göre yapılacak olan işlemler dikkate alınaraktan; engel durumu ile ikamet adresi baz alınarak nadolu  liseleri,  anadolu  imam hatip  liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine yerleştirme olacaktır.

4) Tercih yapmayan öğrenciler, ikametgah adresine göre en yakın ortaokula göre işleme tabi tutulacaktır. 

Okulların açılacağı tarih belli oldu

Sosyal Medya'da okulların geç açılacağı, tarihin ise 3 Ekim'de olacağı söyleniyordu. Gerek Başbakan Binali Yıldırım gerek MEB bu iddiayı yalanladı. Okullar önceden açıklandığı gibi 19 Eylül'de açılıyor. MEB'in kendi açıklamasında, sosyal medyada "okulların geç açılacağına" dair asılsız bilgilere inanmama konusunda uyardığı görüldü. 

Milli Eğitim Bakanı'nı FETÖ/PDY (Paralel Devlet Yapılandırması) okullarında okuyan öğrencilere dair son gelişmeleri açıkladı

MEB Bakanı İsmet Yılmaz, Paralel Devlet Yapılandırması bünyesinde okuyan öğrencilerin nakil işlemlerini en hızlı şekilde gerçekleştiğini, öğrencilerin terör örgütü okullarından hızlıca alındığını dile getirdi. Yılmaz, masum öğrencilerin mağdur edilmemesi için tüm güçleriyle çalıştığını açıkladı. Okuldan alınan öğrenciler, mağduriyet yaşamadan gerek teog üzerinden gerek özel okula geçiş sırasında istediği şekilde nakil işlemlemleri gerçekleşecektir.

Sınav stresinden sonra öğrencilerin trend stresi olan hangi okula gideceğim sorusuna bugün cevap bulunuyor. Öğrenciler, ortaöğretim hayatını bugün öğrendikten sonra yeni heyecanlara, yeni streslere yelken açacak.

15 Temmuz'dan sonra birçok kurum "takvim" alanında değişikliğe giderek yeni bir sistem üzerine çalışmalara başladı. Bunlardan en önemlisi olan MEB, Ortaöğretim Kurumları Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu alanında takvim değişikliğine "zorunlu" bir şekilde gideceğinia açıklamıştı.

Son başvuru tarihi 25 Temmuz iken, darbe girişimin ardından MEB son başvuru tarihini 29 Temmuz'a almıştı.

Öğrencilerin hangi okullara gideceğine dair süreç gerçekleştikten sonra 15 Ağustos'ta "boş kontenjanlar" MEB'in kendi sitesinden ilan edilecek.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar